Złe wiadomości dla 100 tysięcy emerytek. Nowe przepisy ścinają z nóg

Złe wiadomości dla 100 tysięcy emerytek. Nowe przepisy ścinają z nóg Źródło: .

Kobieta nie wiedziała o nowelizacji ustawy. Złożyła wniosek, a kiedy zobaczyła, jaką emeryturę jej przyznano, była w szoku. Postanowiła to wyjaśnić. Ta sytuacja może być cenną lekcją dla wielu emerytek.

Kobieta nie spodziewała się, że powstała nowelizacja ustawy, związana z przyznawaniem emerytury. Złożyła wniosek do ZUS-u, a kiedy otrzymała emeryturę, była w szoku. Była ona znacznie niższa niż dotychczas.

Kobieta nie mogła uwierzyć w stawkę zaproponowaną przez ZUs

Sąd Najwyższy zajmował się sprawą kobiety urodzonej w 1952 r., która od początku 2008 r. pobierała wcześniejszą emeryturę. Od 2012 r. spełniła warunki, aby dostać emeryturę z tytułu wieku emerytalnego. Problem pojawił się, gdyż kobieta wniosek o jej przyznanie złożyła dopiero w 2016 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy ustaleniu  wysokości jej obecnej emerytury, dokonał odliczenia kwot dotychczas pobranych emerytur na podstawie art. 25 ust. 1b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1270) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r.

Twierdzi, że ZUS jej nie ostrzegł

Kobieta twierdzi, że ZUS nie informował świadczeniobiorców o zmianie przepisów. W związku z tym emeryci nie sądzili, że muszą ten wniosek złożyć przed końcem 2012 r. i dzięki temu nie uszczupli to ich budżetu. Kobieta była oburzona i postanowiła rozwiązać tę sprawę. Sąd okręgowy przychylił się do jej argumentów i przyznał jej prawo do emerytury w 2016 roku na podstawie przepisów obowiązujących przed nowelizacją, o której nie wiedziała. Uznał, że osiągnęła wiek emerytalny jeszcze przed nowelizacją, więc przyznana jej stawka powinna być naliczana inaczej. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Sąd Najwyższy zdecydował się przekazać to zagadnienie składowi siedmiu sędziów, powołując się na wcześniejsze decyzje sądów. Trybunał Konstytucyjny uznał w nim, że dokonano naruszenia, zmieniając obniżenie emerytury powszechnej o kwoty uprzednio pobranych wcześniejszych świadczeń. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 2-letnia córeczka znanego piłkarza. Dziewczynka odeszła nagle w szpitalu

2. Watykan trzymał to w ogromnej tajemnicy przed światem. Papież Franciszek przeszedł operację

Siedmiu sędziów zadecydowało, że kwestionowany przepis nie ma zastosowania do kobiet, urodzonych w 1952. Wskazano, że ochrona konstytucyjna praw nabytych, ale niezrealizowanych dotyczy tylko takich przesłanek jak wiek, staż, a nie wysokość świadczenia.

– Nie ma ona też charakteru absolutnego. Ustawodawca może ją modyfikować, w szczególności, gdy ochrona innych zasad jest istotniejsza – mówiła sędzia Romualda Spyt.

Ta sytuacja uczy postępowania wielu emerytek, które również urodziły się w 1952 roku. Kobiety z rocznika 1952 oraz 1953 zostały zaskoczone przez wprowadzone nowelizacje, gdyż śledzenie przepisów nie jest zwyczajem powszechnym. Należy zadbać o to, aby przyznano odpowiednią ilość pieniędzy oraz kontrolować wpłacane świadczenia emerytalne. Przykład ten pokazuje także, że należy dociekać wyjaśnień, jeśli kwota wyliczona przez ZUS jest naszym zdaniem niewłaściwa. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dopiero po ślubie zobaczył swoją żonę bez makijażu. Jego reakcja powala, upokorzył ją w okrutny sposób
  2. Obniżono Kaczyńskiemu emeryturę, mocno tajemnicze. I tak jest bajecznie wysoka
  3. Mąż strasznie upokorzył żonę podczas mowy pogrzebowej. Umarła na zabójczy nowotwór
  4. Skandaliczne zachowanie przedszkolanki. Ojciec nagrał mrożącą sytuację z ukrycia
  5. Nie ma co liczyć na wyższą emeryturę. Orzeczenie Sądu Najwyższego przynosi złe wieści dla emerytów

źródło: msn

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News