Kamila poczuła ból w lewej nodze. Gdyby nie szybka reakcja, już by nie żyła

Kamila poczuła ból w lewej nodze. Gdyby nie szybka reakcja, już by nie żyła Źródło: Pixabay / Greyerbaby

Kobieta poczuła dziwny ból w lewej nodze. Szybka reakcja uratowała jej życie. W Polsce na tę groźną chorobę zapada około 60 tysięcy ludzi rocznie. Nie wszyscy mają tyle szczęścia.

Kobieta nie zlekceważyła bólu, który nagle poczuła w lewej nodze. Natychmiast udała się do lekarza i to uratowało jej życie. Nie wszyscy mają jednak tyle szczęścia. Ta groźna choroba co roku dotyka około 60 tysięcy Polaków. Objawy łatwo przeoczyć lub po prostu zignorować. Skutki mogą być tragiczne.

Kobieta natychmiast udała się do lekarza. Właśnie to uratowało jej życie

Kamila Jaszczor poczuła dziwny ból w lewej nodze. Udała się do lekarza, który potraktował jej objawy poważnie. Okazało się, że to uratowało jej życie. Pomimo braku czynników ryzyka, zachorowała na zakrzepicę żylną.

- Ból nasilał się przy chodzeniu, a także, gdy podnosiłam nogę do góry. Niedługo potem pojawił się obrzęk, a pod kolanem spory siniak. Trudno takie objawy zlekceważyć. Kiedy poszłam po świętach do pracy, zwierzyłam się z tego pracodawcy, a że jest internistą, od razu wysunął podejrzenie o zakrzepicy i skierował mnie do chirurga. Ten szybko zlecił proste badanie - USG Dopplera, które potwierdziło, że mam skrzeplinę z żyle głównej podkolanowej - opowiada swoją historię Pani Kamila.

W Polsce na zakrzepicę żył głębokich co roku zapada około 60 tysięcy osób. Połowa doznaje zatorowości płucnej, która dla około 30 procent pacjentów oznacza nagłą śmierć. To właśnie zator płucny spowodował śmierć m.in. Kamili Skolimowskiej czy Jana Kulczyka, u którego wystąpił po zabiegu kardiologicznym.

Znamy wiele czynników sprzyjających rozwijaniu się zakrzepicy żylnej. To m.in. nadmierna lepkość krwi, genetycznie uwarunkowana skłonność do nadmiernej krzepliwości krwi, żylaki nóg, przewlekłe zapalenie żył, złamanie nogi, niewydolność serca, zażywanie antykoncepcji hormonalnej, otyłość, palenie papierosów, długie podróże, a także częste podróżowanie samolotem.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kobieta nie była w grupie ryzyka. Ta choroba może dopaść każdego

Objawy, na które trzeba zwrócić uwagę, to ból w jednej łydce podczas chodzenia, obrzęk, ból lub tkliwość przy uciskaniu nogi oraz wzrost temperatury kończyny względem reszty ciała.

Dzisiaj grzeje: 1. Na pogrzeb Anny Jantar przyszło aż 40 tysięcy Polaków. To, jak wygląda jej grób dziś jest nie do uwierzenia
2. Jacek Rozenek przeszedł drugi udar. Lekarze nie mieli dla niego dobrych wieści

Pani Kamila podkreśla, że miała wielkie szczęście. Nie tylko dzięki własnej czujności i szybkiej reakcji. U niej pojawiły się klasyczne objawy, jednak nie u wszystkich wyglądają one tak samo. Uprzedza, że należy być bardzo czujnym i w razie jakichkolwiek podejrzeń natychmiast udać się do szpitala. 

- Po pierwsze wystąpiły u mnie klasyczne objawy, co nie u wszystkich się zdarza. Czasami, zanim padnie diagnoza, skrzep dostaje się do naczyń blisko serca lub w płucach i dochodzi do nieszczęścia. Po drugie, trafiłam na osoby w swoim otoczeniu, które miały pojęcie o zakrzepicy. U mnie zdarzyło się to przed 30. r.ż. - epizod zakrzepowy u młodej osoby większość lekarzy dziwi i bywa, że go bagatelizują - opowiada pani Kamila.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Lidl w sobotę przeżyje szturm. Sieciówka rzuci prawdziwy HIT 
  2. Na weselu sześciu policjantów otoczyło nagle pana młodego. Goście nie mogli uwierzyć w to, co się stało później
  3. Pod domem Jarosława Kaczyńskiego pilnie interweniowała policja. Nieznany mężczyzna miał w głowie nóż
  4. Wyciągnęła dziecko z wózka, wysoko uniosła i rzuciła o asfalt. Ale dopiero potem zrobiła najgorszą rzecz
  5. Twój pies dziwnie się zachowuje, ale nie wiesz o co mu chodzi? Oto 12 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby go zrozumieć

źródło: Styl

Następny artykuł