1. Sondaże ? Kongres Nowej Prawicy regularnie otrzymuje w sondażach wyniki od 3-5%. Takowe przeprowadzane są na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie minimum 1067 osób, metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Badana grupa to liczebna reprezentacja cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane wg GUS). Należy jednak pamiętać, że wiele osób swoje preferencje w rozmowie telefonicznej zdradza, natomiast na wybory nie chodzi. Z różnych przyczyn. To pogoda zła, to choroba, to wreszcie coś ciekawszego jest danego dnia do roboty. KNP nigdy nie miało tak dobrych wyników w sondażach, przez tak długi okres. Teraz żarty o korwinizmach cieszących się 0,2% poparcia, nikogo nie bawią.
  2. Elektorat ? Janusz Korwin-Mikke może pochwalić się niezwykle zwartym i pragnącym zwycięstwa (przekroczenia progu) gronem zwolenników. Cokolwiek by lider nie zrobił, czegokolwiek by nie powiedział, oni i tak za nim pójdą i na niego zagłosują. Byłem na kilku spotkaniach z przewodniczącym i muszę rzec, że mity o gimnazjalistach będących jedynymi zwolennikami KNP to po prostu brednie. Sale pękały w szwach, a gimnazjaliści popalali papieroski nieopodal miejsc gdzie przemawiał Korwin-Mikke. Na pewno nie uczestniczyli w spotkaniach.
  3. Beton polityczny ? rozszerza się krąg ludzi mających dość partii, które obecnie są w parlamencie. Coraz więcej osób uświadamia sobie, iż zmieniać należy system, a nie posłów. Prawda jest taka, że taką nową jakość może wprowadzić tylko i wyłącznie Kongres Nowej Prawicy. To jedyne ugrupowanie, które ma szanse przekroczyć próg i jednocześnie postuluje znaczne zmiany systemowe. Wiadomo, że zawiedziony elektorat SLD czy Twojego Ruchu nie odda głosu na KNP, aczkolwiek sam znam kilku byłych wyborców Tuska, którzy poprą tę formację głównie dlatego, by pokazać że trzeba zmienić zabetonowaną scenę polityczną i wprowadzić odrobinę świeżości.
  4. Stałe poglądy ? jedno co na pewno można powiedzieć o liderze KNP, to że można mu zaufać. Od 20 lat, mimo kolejnych porażek, nie zmienił poglądów. W porównaniu do takich lawirantów jak Tusk czy Palikot, wypada po prostu fenomenalnie. Ludzie mogą docenić ten fakt, szczególnie że Polacy czują się bezczelnie oszukani po ostatnich 2 latach rządów Platformy, mają dość wszechobecnej ściemy i sytuacją, w której obietnice wyborcze można traktować na równi z papierem toaletowym.
  5. Frekwencja ? w wyborach do europarlamentu frekwencja z reguły jest stosunkowo niska. Najprawdopodobniej tym razem będzie to spotęgowane faktem, iż ludzie nie mają na kogo głosować. Zawiodły niemalże wszystkie partie, co pokazuje, że system działa fatalnie. Sytuacja ta stwarza szanse dla mniejszych ugrupowaniem dysponujących żelaznym elektoratem. Takową partią zdecydowanie jest Kongres Nowej Prawicy.
  6. Ludzie ? chociaż wciąż KNP kojarzy się głównie z charyzmatycznym liderem, pojawiły się rozpoznawalne twarze w partii. Podbijające internet filmiki z ?masakrami? dokonywanymi przez działaczy KNP na sejmowych wyjadaczach wypromowały kilka osób jak choćby: Lech Walicki czy Konrad Berkowicz. W tej materii, nadal nie jest kolorowo #Godson, aczkolwiek sytuacja się poprawiła i może mieć to wpływ na wynik wyborów.
  7. Socjaliści z PiS ? po ogłoszeniu swego nowego programu wyborczego PiS-owcy wykosili niemal cały wolnorynkowy elektorat. Zdecydowanie postawili na populizm i flirt z Solidarnością, przez co po prostu nie mogą być opcją dla konserwatywno-liberalnych wyborców. Ci, muszą gdzieś swe głosy ulokować. Na pewno nie na listach Platformy, na pewno nie wesprą partii lewicowych światopoglądowo. W grze zostaje tylko KNP, PRJG i RN.
  8. Porażka prawicowych ugrupowań ? choć w poprzednim akapicie napisałem, że PRJG i RN pozostają w grze, to tak naprawdę chodziło mi tylko o wystawienie kandydatów. Oba te ugrupowania nie mają szans na przekroczenie progu. Ruch Narodowy zniknął z mediów i sondaży, a jego struktury pali walka między socjalistami a zwolennikami wolnego rynku. Kapitał zebrany po gigantycznym Marszu Niepodległości został fatalnie wykorzystany i najprawdopodobniej gros elektoratu narodowców zgarnie Kongres Nowej Prawicy, jako partia przede wszystkim antysystemowa. Co do Polski Razem, cóż, spadek z 6 do 2 procent w sondażach zauważył chyba każdy. Partia miała łączyć, a póki co stała się jedynie kością niezgody. Tonący statek opuścił już Przemysław Wipler, który wybrał Kongres Nowej Prawicy jako jedyne wolnorynkowe ugrupowanie, które ma szanse na przekroczenie progu. Jestem pewien, że Wipler zabierze ze Gowinowi część głosów. Po prostu Polska Razem jest kolejnym dowodem na to, że odłamki sejmowych molochów (PO i PiS-u) zawsze kończą w politycznym rynsztoku.
  9. Zapaść gospodarcza ? podnoszenie podatków nic nie dało. Podniesiono VAT ? spadły wpływy. Podniesiono akcyzę ? spadły wpływy. Ludzie zaczynają przekonywać się do tego co od lat mówi Janusz Korwin-Mikke. Skoro nie działają socjalistyczne rozwiązania proponowane przez parlamentarzystów, może warto spróbować czegoś innego? W świadomości rzesz Polaków, gorzej już być nie może. Warto więc zaryzykować.
  10. Sympatia dla JKM ? nie ma co ukrywać, Janusz Korwin-Mikke stał się już postacią legendarną. Setki filmów, przeróbek, grafik z udziałem lidera KNP podbiły serca internautów. Sam znam kilka osób, które nie popierają żadnego ugrupowania, ale oddadzą głos na JKM-a z czystej sympatii. W końcu po tylu latach pracy i nieprzerwanej walki z socjalizmem, coś mu się należy.

 

 

 

 

 

 

Naczelny poganiacz kmiotów z polskiej sceny politycznej, biesiadnik i artysta