Kluczowy dla Polski pomysł kandydata na prezydenta USA, Donalda Trumpa, wzbudził mnóstwo kontrowersji. Prowadzący w sondażach Republikanów miliarder z Nowego Jorku uważa, że NATO kosztuje Stany Zjednoczone fortunę i należy zdecydowanie zmniejszyć obecność amerykańskich wojsk w Europie oraz wkład finansowy USA w zapewnianie bezpieczeństwa m.in Polsce. Część komentatorów przekonuje, że Trump tym samym kładzie podwaliny pod gruntowną reformę lub nawet stopniową likwidację NATO. 

Nowe polskie władze oraz część Polaków oczekiwało, iż Stany Zjednoczone wzmocnią swoją obecność, szczególnie na wschodniej flance NATO. Okazuje się, że jeśli jesienne wybory wygra Donald Trump, to czeka nas zupełnie odwrotny proces, ponieważ miliarder chce radykalnie zmniejszyć koszty, a co za tym idzie obecność amerykańskich wojsk w Europie i wkład finansowy w bezpieczeństwo.

Pomysł budzi liczne kontrowersje. Jedni uważają, że poprzez zmniejszenie liczby amerykańskich wojsk, bezpieczeństwo Polski będzie zagrożone, a inni, że nie ma to znaczenia, ponieważ według nich żadnego niebezpieczeństwa na wschodnich rubieżach nie ma.

– Nasi partnerzy z NATO być może nie będą z tego powodu szczęśliwi, ale oni też muszą nam pomagać. NATO kosztuje fortunę. Tak, chronimy Europę z pomocą NATO, ale wydajemy za dużo pieniędzy – mówił.

– Płacimy dysproporcjonalnie dużo, a szczerze mówiąc żyjemy w zupełnie innym świecie niż ten, gdy pojawiła się idea powołania do życia Sojuszu Atlantyckiego. Powinniśmy zatem ponownie rozważyć tę sprawę. NATO trzeba zachować, ale wkład finansowy USA powinien być zmniejszony – dodał Trump.

– Czemu Niemcy nie zajmują się w NATO Ukrainą? Dlaczego inne kraje leżące w pobliżu Ukrainy też tego nie robią? Czemu to my musimy zawsze być tym państwem, które idzie w kierunku potencjalnej trzeciej wojny światowej z Rosją? – mówił miliarder.

źródło: CNN

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.