PÓŁ MILIONA Polaków będzie miało koszmarne kłopoty!

PÓŁ MILIONA Polaków będzie miało koszmarne kłopoty! Źródło:

Takiej wpadki legislacyjnej nie było w Polsce od lat! Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nabrała nowego kształtu, który może doprowadzić do ogromnych kłopotów setek tysięcy Polaków. Czy rządowi uda się zaradzić tej społecznej katastrofie?

9 września 2017 r. w życie weszła nowelizacja ustawy dotyczącej spółdzielni mieszkaniowych. Chociaż twórcy chcieli, aby nadała ona więcej praw lokatorom, a mniej urzędnikom, stało się całkowicie odwrotnie.

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych w nowym kształcie jedynie szkodzi?

Jak się bowiem okazuje, obecnie o sprawach spółdzielni decydować mogą jedynie jej członkowie, czyli właściciele mieszkań. Co w takim razie stanie się z osobami, których prawny status nazwano "posiadającymi roszczenie o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu"? Problem zazwyczaj nie istnieje, dopóki grunt, na którym ustawiono budynek, należy do miasta. Gdyby jednak został odsprzedany na przykład deweloperowi, zarząd może zacząć skreślać z list lokatorów tych, którzy przecież nie są już członkami swych spółdzielni.

Co na to lokatorzy?

- Generalna zasada prawa cywilnego jest taka, że czyja ziemia, tego budynek. Jeśli właściciele gruntów zarządzanych przez spółdzielnie postanowią wyrzucić ludzi z mieszkań, to możliwości obrony będą bardzo małe - stwierdził Cezary Meszyński, pełniący funkcję przewodniczącego ruchu społecznego „Nasza jest Spółdzielnia”.

ZOBACZ TAKŻE:
  1. Warszawa: policja z bronią maszynową przeciwko studentom
  2. Duda w nocy zaczepił młodą dziewczynę na Twitterze. Popełnił błąd
Następny artykuł