Jak rozpoznać ugryzienie kleszcza? "Niewinne" może doprowadzić do ciężkich chorób

Jak rozpoznać ugryzienie kleszcza? "Niewinne" może doprowadzić do ciężkich chorób Źródło: Pixabay/Catkin

Kleszcze i ich ugryzienia mogą być bardzo niebezpiecznie. Nie można ich lekceważyć, ponieważ wiele z tych pajęczaków przenosi drobnoustroje, które mogą powodować różne choroby. Warto wiedzieć, jak rozpoznać te insekty oraz ślady po ukąszeniu.

Kleszcze to niewielkie stworzenia, które mogą powodować ogromne problemy zdrowotne. Nieleczone choroby wywołane przez ich ugryzienie mogą trwale wpłynąć na pracę mięśni, stawów, mózgu, serca, zmysłu wzrok i układu nerwowego. Wiedza o tym, jak rozpoznać ukąszenie kleszcza, może uratować zdrowie, a nawet życie.

Kleszcze - jak wyglądają?

Jak wyglądają kleszcze? Należą do grupy pajęczaków, więc swoim wyglądem przypominają trochę niewielkiego pająka. Istnieją dziesiątki gatunków kleszczy, ale wszystkie mają podobny wygląd - okrągły odwłok, dłuższe nóżki oraz dobrze widoczne szczypce, którymi wbijają się w skórę. Wbrew temu, co wiele osób myśli, kleszcze nie skaczą. Mogą co najwyżej spaść z drzewa i tak sposobem dostać na skórę człowieka.

Ugryzienie kleszcza - jak je rozpoznać?

Ukąszenia kleszcza są bezbolesne, więc zazwyczaj nie zauważa się od razu ugryzienia. Kleszcz wstrzykuje środek znieczulający, przez co osoba ugryziona może przez długi czas nie zdawać sobie sprawy, że w jej skórę wbił się pasożyt. Po spacerze w lesie czy pobycie na działce warto poprosić bliską osobę, żeby pomogła w kontroli ciała z każdej strony, aby znaleźć ewentualnego intruza. Oto kilka wskazówek, jak rozpoznać ugryzienie kleszcza:

  • Wystający, ciemny "guziczek" - może to być właśnie odwłok kleszcza. Im więcej kleszcz wypije krwi, tym odwłok będzie większy. 
  • Ukąszenia kleszcza nie są wypełnione płynem, tak jak np. ukąszenia mrówek czy innych owadów.
  • Może pojawić się rumień wędrujący - zaczerwienienie powstałe wokół ukąszenia. Zazwyczaj jest czerwone w środku i stopniowo blednie, mając na brzegach znów dosyć mocny czerwony odcień.
  • Kleszcze zazwyczaj wbijają się w tył szyi, w skórę głowy oraz w pachwiny w przeciwieństwie np. do komarów.
  • Ukąszenia innych owadów mogą być wielokrotne. Kleszcze zazwyczaj gryzą raz, a następnie wbijają się pod skórę.

Jeśli zauważysz na swojej skórze kleszcza, wyciągnij go jak najszybciej za pomocą pęsety delikatnym, ale zdecydowanym ruchem i skonsultuj się z lekarzem.

Źródło: Portal ABC Zdrowie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News