Są równie groźne, co kleszcze i mogą pojawić się nawet zimą. Nikt o tym nie mówi

Są równie groźne, co kleszcze i mogą pojawić się nawet zimą. Nikt o tym nie mówi Źródło: .

Kleszcze to bardzo niebezpieczne stworzenia. Musimy na nie szczególnie uważać w lasach, parkach czy na łąkach. Każde ugryzienie może się dla nas skończyć tragicznie. Nie tylko samych kleszczy musimy się obawiać.

Kleszcze to zmora wszystkich wypadów do lasu, parku czy w inne tereny zielone. Robaki są aktywne od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, chociaż przy sprzyjających warunkach atmosferycznych mogą pojawić się również w lutym. Szczególnie trzeba na nie uważać w okresie maj-czerwiec i wrzesień-październik. W zimę możemy spotkać jednak równie groźnego owada. 

Kleszcze przenoszą groźne choroby

Owady atakują bezboleśnie, człowiek zazwyczaj nie czuje momentu ugryzienia przez kleszcza. Atakują głownie w miejsca, w których skóra jest miękka, czyli pod pachami, kolanami, za uszami czy w okolicach głowy i szyi. Po każdym powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie sprawdzić swoje ciało, bądź swojego pupila. 

Kleszcze często przenoszą groźne dla człowieka choroby. Najpoważniejszymi są borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Ministerstwo Zdrowia informuje, że w 2018 r. stwierdzono 20 tysięcy przypadków zarażenia się boreliozą.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wydaje się, że zimą jesteśmy bezpieczni, ponieważ kleszcze wtedy nie występuje. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że wtedy musimy uważać ma larwy kleszczy, Mowa tu o strzyżakach jelenich, które występują również o tej porze roku.

Nie tylko kleszczy należy się wystrzegać

Strzyżak jeleni występuje w lesie i atakuje człowieka całą chmarą. Ofiar nie wybiera po zapachu jak kleszcz, atakuje pierwszą napotkaną osobę. Owad jest mały, mierzy zaledwie 5-6 mm długości. Strzyżaki mogą ukąsić i ciężko ściągnąć je z ubrania. Miejsce ugryzienia mocno swędzi, a następne dnia może zacząć boleć. 

Dzisiaj grzeje: 1. Syn brutalnie gwałcił matkę. Zgotował jej piekło, nie czuje się winny
2. Tomasz Lis pilnie przewieziony do szpitala, jego stan jest poważny. Wylądował na oddziale intensywnej terapii

Owad przenosi bakterie, które powodują zmiany skórne. Niektóre źródła donoszą, że może zarażać boreliozą jak kleszcze. Strzyżaki są szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Mogą wywoływać reakcje alergiczne, opuchlizny czy zaczerwienienia. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tajemnicza choroba od lat wyniszcza Tomasza Lisa. Trafił do szpitala, ale tragedia zaczęła się dużo wcześniej
  2. Poznaliśmy uczestników walki wieczoru kolejnego Fame MMA. Doszło do zmiany w ostatniej chwili
  3. Nie żyje 14-letnia gwiazda. Chłopiec zagrał w słynnym serialu
  4. Sytuacja wygląda bardzo groźnie. Ogromna awaria w centrum Polski
  5. Przełomowe informacje, Agnieszka Woźniak Starak przerywa milczenie. Zrobiła relacje na żywo

Źródło: portal.abczdrowie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News