Co robić, jak dziecko złapało kleszcza? Trzeba reagować

Co robić, jak dziecko złapało kleszcza? Trzeba reagować Źródło: pixabay.com/Catkin

Kleszcze u dziecka są tak samo niebezpieczne, jak u dorosłego, a może bardziej? Nadchodzi okres największej aktywności kleszczy. Od marca do czerwca najłatwiej się ich nabawić, ciepłe temperatury sprzyjają zabawom najmłodszych na świeżym powietrzu, a wysokie trawy i krzaki to istne siedlisko kleszczy.

Kleszcze u dziecka to nie przelewki, nie należy ich ignorować i przede wszystkim zajmować się ich wyciąganiem samodzielnie.

Na całym świecie jest ich około 900 gatunków, w Polsce zazwyczaj spotyka się kleszcze pospolite, które najlepiej czują się w miejscach wilgotnych. Najczęściej można je spotkać w lasach, na łąkach, w parkach, ale także na działkach rekreacyjnych. To zwierzę bardzo niebezpieczne, nacina skórę ofiary i wgryza się w nią, by wypić jej krew. Kiedy już żeruje na swojej ofierze, człowieku lub zwierzęciu, może zwiększyć swoje rozmiary nawet sześciokrotnie.

Kleszcze: choroby. Jakie są objawy boreliozy?

Kleszcze rozpowszechniają wiele groźnych chorób, najczęściej występujące to między innymi: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, ospa riketsjowa, tularemia, anaplazmoza granulocytarna, babeszjoza, dur powrotny. Najbardziej znaną i chyba najdotkliwszą jest oczywiście borelioza. Jej pierwszym objawem jest rumień wędrujący, jednak występuje on tylko u 30% zarażonych tę chorobą. Co jeszcze może być niepokojące: gorączka, zawroty głowy, dreszcze, bóle i sztywność stawów, drętwienie kończyn.

 - Nic nam nie daje, jeśli kleszcza usuniemy w ciągu 12 godzin. W takiej sytuacji, nawet jeśli dowiemy się, że był zakażony, nie będzie to istotne. Liczy się to, że szybko go usunęliśmy. Natomiast jeśli pajęczak znajdował się na skórze powyżej doby, wyglądał dorodnie, jakby się opił naszej krwi, a badanie genetyczne wykazało, że był zarażony krętkami Borelli, wtedy warto zgłosić się do lekarza, aby rozważył podanie antybiotyku. Pamiętajmy, że nie w każdym przypadku musi dojść do zakażenia - komentuje dr Marek Pleskot.

Kleszcze u dziecka i kobiety w ciąży. Co robić?

Jeśli kleszcz pojawi się u dziecka, musimy postępować dokładnie tak, jak w przypadku dorosłego, przede wszystkim nie panikować. Jeśli zwierzę nie wbiło się jeszcze dobrze i widać jego odnogi to możecie sami spróbować go wyciągnąć, należy do tego użyć pincety lub specjalnego zestawu. Nie polecamy żadnych domowych sposobów, czyli smarowania masłem, ani innym specyfikiem. 

Jeżeli kleszcz jest mocno zatwierdzony, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, specjalista wyciągnie go w całości i nie będzie wątpliwości, czy jakaś jego część pozostała w ciele.

 - Przede wszystkim należy dokładnie obejrzeć dziecko po powrocie z lasu czy parku. Szczególnie bacznie należy przyjrzeć się miejscom, w których kleszcze pojawiają się najczęściej. To uszy, pachy, pachwiny, zgięcia pod kolanem, miejsca, gdzie mamy skórę cienką i wilgotną. Tam kleszczom jest się najłatwiej zagnieździć - mówi pediatra dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz.

Co zrobić, kiedy ugryzienie kleszcza pojawi się u kobiety w ciąży? Sytuacja niczym nie różni się od kleszcza u dzieci i dorosłych, należy jak najszybciej pozbyć się intruza. Jednak w tym wypadku, trzeba również obserwować czy nie pojawił się rumień wędrujący w miejscu ukąszenia lub inne objawy, które mogą wskazywać na cięższą chorobę. Nie powinniście martwić się na zapas, ponieważ nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy.

  1. Tylko nie mów nikomu online. Gdzie obejrzeć film za darmo?
  2. Kiedy Międzynarodowy Dzień Muzeów? Wiąże się z Nocą Muzeów
  3. Kiedy Światowy Dzień Hamburgera? Miłośnicy bułek z mięsem mają swoje święto
  4. Kiedy jest Dzień Kosmosu? Czy obchodzi się go tylko w Polsce?
  5. Kiedy i gdzie są juwenalia 2019? Przedstawiamy pełny harmonogram
Następny artykuł