Klęska Polski na Igrzyskach. Żaden kraj nie wysłał do Rio tylu sportowców po tak mało medali

Klęska Polski na Igrzyskach. Żaden kraj nie wysłał do Rio tylu sportowców po tak mało medali

Choć Polska nie zdobyła na Igrzyskach w Rio planowanej ilości medali - 15, to okazuje się, że w jednym z ostatecznych rozliczeń Polacy przodowali. Żaden z krajów nie miał bowiem tak licznej drużyny, która zdobyła tak mało medali.

Polacy zajęli niechlubne pierwsze miejsce wśród wszystkich przybyłych do Rio reprezentacji pod względem zawodników przypadających na jeden medal. Pod tym względem nie pobił nas nikt. Jeśli jednak do ogółu drużyn zaliczyć też organizatorów, Brazylia zajęła pierwsze miejsce.

Choć Polacy pobili wyniki z trzech ostatnich Igrzysk - w Atenach, Pekinie i Londynie, wciąż "forma medalowa" naszej reprezentacji jest dwukrotnie gorsza niż w latach 60. i 70. minionego wieku. Cały czas popularny jest też trend wysyłania dużej liczby naszych sportowców na igrzyska. Na minionych igrzyskach mieliśmy 245-osobową kadrę. Pod względem liczebności, nasz reprezentacja większa była tylko w Pekinie w 2008 roku (263 osoby) i w Monachium w 1972 (288 osób).

Okazuje się bowiem, że na jeden zdobyty przez Polaków medal przypadają aż 22 osoby. Nie licząc Brazylijczyków, organizatorów, którzy wystawili bardzo liczną reprezentację (475 osób przy 19 medalach - 25 osób na medal), mieliśmy najwyższy wskaźnik.

Choć najliczniejszą drużynę mieli Amerykanie - 552 osoby, to zdobyli aż 121 medali, co oznacza, że na jeden medal przypadało średnio 4,6 zawodnika. Pod tym względem najlepsi byli jednak Azerowie, którzy ze skromną 55-osobową reprezentacją zdobyli 18 medali (3,1 osoby na medal). Także uszczuplona reprezentacja Rosji nieźle sobie poradziła. Nasi sąsiedzi zdobyli bowiem 56 medali, co dało im wynik 5,2 sportowca na jeden medal.

Co ciekawe, na Igrzyskach w Rio znacznie lepiej od polskich sportowców poradziły sobie sportsmenki. Z 11 polskich medali aż 8 zdobyły bowiem kobiety. Tym samym zebrały 2% medali za kobiece konkurencje (było ich 408), podczas gdy panowie zdobyli 0,6% za męskie zawody (było ich 483). Gdyby Polakom szło tak dobrze jak Polkom, mielibyśmy szanse nie na 11, a na 17 do 18 medali.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: oko.press pt
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News