Wszyscy śmieją się z tego powodu z Polaków. Czy należy klaskać w samolocie?

Wszyscy śmieją się z tego powodu z Polaków. Czy należy klaskać w samolocie? Źródło: Pixabay/Pudzian1958

Klaskanie w samolocie to temat, który wciąż budzi emocje u Polaków. Jedni zachowanie pasażerów uważają za obciach, drudzy popierają taką formę podziękowania pilotowi. Czy powinniśmy klaskać w samolocie? Odpowiadamy

Klaskanie w samolocie coraz częściej pada ofiarą krytyki i żartów. Ludzie uważają bowiem, że taka forma podziękowania pilotowi jest zbędna z dwóch głównych powodów. Po pierwsze - bezpieczny lot i prawidłowe lądowanie to obowiązek pilota, za który dostaje wysokie wynagrodzenie, a po drugie - siedząc w kokpicie nie jest w stanie usłyszeć radości pasażerów. Czy w związku z tym należy klaskać?

Skąd się wzięło klaskanie w samolocie?

Brawa w samolocie pojawiły się w Polsce w latach 90-tych. W czasach kiedy latanie nie było popularne, a ludzie częściej podróżowali autobusami i pociągami, lot samolotem dla każdego pasażera był wyjątkowy i niespotykany. W związku z tym większość ludzi czuła nutkę strachu unosząc się nad ziemią. Kiedy pilot bezpiecznie dostarczył ich na miejsce swoją wdzięczność i radość wyrażali właśnie w ten sposób. 

Wbrew pozorom nie jest to jednak wymysł Polaków. Już dużo wcześniej klaskanie na zakończenie lądowania było praktykowane w krajach Ameryki Północnej czy Europy Zachodniej. Dzisiaj, kiedy samolot nie jest już nadzwyczajnym środkiem lokomocji zmieniają się również tradycje, a pasażerowie coraz częściej bez wzruszenia wychodzą z pokładu samolotu, traktując jego wylądowanie za normalne i obowiązkowe.

Oklaski. Dlaczego klaszczemy w samolocie?

Klaskanie w samolocie po udanym lądowaniu nadal jest popularne zarówno w Polsce, jak i wielu krajach całego świata. Chociaż powstają specjalne fora, na których ludzie proszą innych o zaprzestanie tego zwyczaju, to wciąż znajdzie się wielu pasażerów, którzy w ten sposób okazują swoje emocje.

Za gestem klaskania u pasażera może stać kilka powodów. Prezentujemy te, które ludzie pytani o to "dlaczego klaszczą" podają najczęściej:

  • Podziękowania dla pilota. Dla wielu pasażerów kierowanie tak dużą maszyną to umiejętność ponadprzeciętna i poprzez klaskanie chcą wyrazić swój podziw dla pilota. Są to również podziękowania za to, że dowiózł ich bezpiecznie na miejsce
  • Strach, lęk, ekscytacja. Wciąż wielu pasażerów boi się latać, ale w związku z tym, że jest to najszybsza forma przemieszczania się między krajami oraz dużymi miastami, decydują się na lot. Całą podróż nie potrafią się wyluzować i odpocząć będąc w wielkim stresie. Bezpieczne lądowanie sprawi, że odetchną z ulgą i chętnie zaklaszczą, aby ostudzić emocje.
  • Psychologia tłumu. Po przeprowadzonych badaniach przez amerykańskich naukowców można stwierdzić, że wielu ludzi klaszcze w dłonie, gdy usłyszy i zobaczy, że robią to inni.
  • Nowe miejsce. Dla większości pasażerów lot do nowego, często egzotycznego kraju to coś wyjątkowego. Dotarcie na miejsce wywołuje u nich wielką radość na dowód czego klaszczą w dłonie.

Większość społeczeństwa, kiedy mówi w żartach o klaskaniu w samolocie, grupuje to zachowanie do tak zwanej "typowej polskiej cechy". 63% ankietowanych, uważa, że w ten sposób zachowują się tylko Polacy. Nic bardziej mylnego. Od wielu lat klaskanie w samolotach to zwyczaj pasażerów z południa Europy jak Włochów czy Hiszpanów. To zachowanie bardzo popularne jest również wśród pasażerów z USA oraz Izraela. Ci ostatni nie klaszczą jednak gdy docierają do celu swojej podróży, a wtedy kiedy wracają do swojego kraju.

Podziękowania dla pilota po udanym locie nie są niczym złym. Warto przypomnieć jednak, że samolot jest obecnie najbezpieczniejszym środkiem lokomocji, a na próżno szukać pasażerów dziękujących klaskaniem w dłonie kierowcom autobusów czy maszynistom.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Gdzie na weekend poza miastem? Spędź miło czas z najbliższymi
  2. Gdzie w Polsce można pojechać na długi weekend? Najlepsze pomysły
  3. Wniosek o urlop, kiedy i jak go złożyć? Banalnie proste!
  4. Sezon grillowy już się zaczął. Co przygotować na grilla? 5 sposobów
  5. Co na grilla - przepisy. Pomysły na miłe i ciepłe popołudnia
Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu