Generałowie Jaruzelski i Kiszczak stracą stopnie generalskie, o czym poinformował minister Macierewicz. Przekonywał również, że stan wojenny zaprzepaścił 30 lat polskiego społeczeństwa. Temat skomentował już były prezydent Lech Wałęsa. 

Macierewicz poinformował, że gdy tylko zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany w prawie, generał Jaruzelski i Kiszczak stracą swoje stopnie. Minister nie chce jednak używać słowa degradacja.

– Ludzi, którzy popełnili zbrodnie przeciwko narodowi powinni mieć odebrane stopnie wojskowe. Czcimy ludzi takich jak Kukliński, czy Karski, którzy zostali awansowani do stopnia generała, a równocześnie takie stopnie szanujemy i akceptujemy u ludzi, którzy popełnili nie tylko zdradę, ale i zbrodnię. Ci, którzy popełnili zbrodnię powinni być pozbawieni stopni. Ja wobec Jaruzelskiego nie używałbym sformułowania generała. Zasłużył na potępienie przez historię i społeczeństwo – mówił.

Podejmujemy kroki prawne mające na celu odebranie stopni wojskowych zarówno panu Jaruzelskiemu, jak i panu Kiszczakowi. Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe – dodał.

Sprawę skomentował już były prezydent Lech Wałęsa.

– Kierunek jest dobry, ale zostawiłbym to na spokojniejsze czasy, kiedy będzie większe porozumienie, kiedy w porozumieniu to zrobimy. 

...

Zobacz również