Choć zwykli zakonnicy i zakonnice w sejmowej ławie zasiąść nie mogą, są tacy, którym wolno i to robią. Aspirują oni do zmieniania prawa i walczą o swoje przekonania, jak każdy poseł na Sejm Rzeczpospolitej. 

Założony w 1099 roku przyjmujący osoby świeckie Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie uczestniczył we wszystkich wyprawach krzyżowych. W Ziemi Świętej pozostał do XIII w., potem przeniósł się do Europy.

W Polsce ma aż trzech posłów i jedną posłankę – 3 z nich jest z Prawa i Sprawiedliwości, wyjątek stanowi chyba najgłośniejszy z nich Jan Klawiter. Pozostali, to Anna Sobecka zwana „głosem o. Rydzyka w Sejmie”, Czesław Ryszka nazywający in vitro „czystym biznesem” oraz Stanisław Kogut, który zasłynął z rzucania obelgami w sędziego pierwszoligowego meczu piłki nożnej (nagranie znajduje się w internecie).

W zakonie panuje bardzo ścisła selekcja członków. Potrzeba akredytacji doświadczonego Kawalera lub doświadczonej Damy, nieskazitelnej katolickiej postawy oraz przejścia rozmowy kwalifikacyjnej i okresu próbnego.

– Spośród osób wierzących, katolików o nieposzlakowanej postawie moralnej, szczególnie zasłużonych dla Katolickiego Dzieła w Ziemi Świętej i dla Zakonu, które decydują się zachować taką postawę także w przyszłości – statut zakonu o kandydatach na Kawalera lub Damę Zakonu.

Jan Klawiter ideały Zakonu i swoje osobiste przekonania religijne konsekwentnie stara się wprowadzać w życie i do polskiego prawa. Jest zwolennikiem ograniczenia dostępu do pigułki „dzień po”, nie zgadza się z aborcją oraz metodą in vitro. Swoją polityczną przygodę rozpoczął na początku lat 90-tych. Piastował stanowisko burmistrza Rumi przez dziesięć lat, a posłem został w 2005 roku – choć niezrzeszony startował z list PiS. Co ciekawe opowiada się za złagodzeniem praw antyaborcyjnych wobec ofiar gwałtów.

Proponowany przez Jana Klawitera projekt zmiany przepisów dotyczących zapłodnień in vitro upadł, poseł zapowiada powrót do walki o zatwierdzenie swoich pomysłów przez Sejm. Zrobi to po wakacjach.

Zakon skupia około 30 tyś. członków na całym świecie, a przewodniczy mu rzymskokatolicki biskup ze Stanów Zjednoczonych Edwin Frederick O’Brien.

źródło: msn.com

 

...

Zobacz również