Kim jest archeolog, czym dokładnie się zajmuje, aż w końcu, jakie studia należy skończyć, aby zdobyć taki tytuł? Wszyscy, którzy oglądali z wypiekami na twarzy filmy o Indiana Jonesie, z pewnością zastanawiają się, jak w praktyce wygląda profesja. Postaramy się przybliżyć wszystkie tajemnice życia archeologa.

Kim jest archeolog? Odpowiadając na pytanie najkrócej, jest to osoba, która posiada odpowiednie dokumenty i kwalifikacje do wykonywania zawodu. Osoby te muszą gromadzić i dokumentować wykopaliska, które zostają odkryte na terenie danego kraju. Mogą być to szczątki ludzkie i zwierzęce, a także elementy architektoniczne. Wśród „znalezisk” wymienia się także przedmioty powstałe w przeszłości, jak chociażby naczynia, elementy artystyczne bądź fragmenty materiałów.

Kim jest archeolog. Ile zarabia? Niezwykle ciekawy zawód wciąż cieszy się popularnością

Archeolog musi z ogromną dokładnością dokumentować to, co znalazł w ziemi. Powinien zajmować się także obróbką chemiczną przedmiotów czy szczątków ludzkich. Pierwszy kontakt z wykopaliskiem jest niezwykle ważny, stąd doskonała wiedza specjalisty jest przydatna, aby odpowiednio traktować wykopaliska i nieuważnie ich nie zniszczyć.

Jak zostać archeologiem w Polsce?

W Polsce tytuł zawodowy można zdobyć, studiując na jednym z uniwersytetów. Aby dopełnić wszelkich formalności, potrzebna jest dwunastomiesięczna praktyka, która finalnie upoważnia do wykonywania zawodu. Osoba, która kończy archeologię otrzymuje tytuł magistra.

Jedynym krajem na świecie, który nie reguluje wykształcenia i oficjalnego miana zawodu, są Włochy. To właśnie tam można zdobyć tytuł magistra ze specjalizacją archeologia, jednak później należy dokumenty uzupełnić, studiując kolejne dwa lata.

Ile zarabia archeolog w Polsce?

Okazuje się, że jeden z najciekawszych zawodów na świecie nie przenosi się niestety na wysokie zarobki. W Polsce archeolog zarabia od 2330 do 2990 złotych netto. Oczywiście, wszelkie działalności związane są z rodzajem umowy, a także doświadczeniem, którym może się pochwalić osoba ubiegająca się o stanowisko.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Biedronka i Lidl wiedzą, jak cię zmylić! Sztuczki, przez które wydajesz zbyt wiele

Jakie są narzędzia archeologa?

W trakcie pracy archeologowi potrzebne są swoiste przedmioty. Wśród nich należy wymienić: łopatę, łatę, szpachelkę, grackę, niwelator oraz teodolit. Ważny wydaje się również aparat fotograficzny, który dokumentuje każdy z etapów wydobycia przedmiotów lub szczątków.

Ci, którzy zastanawiali się nad tym, kim jest archeolog, z pewnością chcieliby także dowiedzieć się, gdzie zacząć swoją przygodę z zawodem. Jak przyznają doświadczeni, warto spróbować swoich sił w dużych miastach, które mają więcej zabytków i możliwości, aby rozpocząć ciekawe i wieloletnie wykopaliska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kim jest mąż Magdy Mołek? Dziennikarka niechętnie o tym mówi
  2. To ona jest najbliżej Kaczyńskiego! Wiemy kim jest pani Halinka
  3. Patryk Jaki: Kim jest żona Jakiego? Dzieci, wykształcenie, poglądy
  4. Zamykają je żywcem w “grobach”. Potem wszyscy je ze smakiem jemy
  5. Znaki zodiaku kobiet, które są cudownymi partnerkami

Gwiazdy, które zostały POBITE. Kim byli sprawcy? [ZDJĘCIA]