Kilkudziesięciu uchodźców w jednej furgonetce. Prawie się udusili

Kilkudziesięciu uchodźców w jednej furgonetce. Prawie się udusili Źródło: źródło: pixabay.com, flickr.com

Wczoraj donosiliśmy o sprawie 21 Ukraińców, którzy zmieścili się do 3-osobowego samochodu. Okazuje się jednak, że podobna sytuacja z przeładowaniem auta miała miejsce w Chorwacji. Tamtejsza policja zatrzymała potężnie przeładowaną furgonetkę.

W okolicy miejscowości Novska, przy granicy z Bośnią i Hercegowiną policja chorwacka zatrzymała furgonetkę. Policjanci nie byli gotowi na to, co chwilę potem ujrzeli. Okazało się bowiem, że pojazd jest potężnie przeładowany. Znajdowały się w nim bowiem 62 osoby - głównie obywatele Afganistanu i Pakistanu.

Byli to chłopcy i dorośli mężczyźni - imigranci zmierzający w stronę centrum Europy. Niektórzy z pasażerów byli zrozpaczeni sytuacją. Ich gehenna miała trwać już dłuższy czas. Inni skarżyli się zwłaszcza na to, że nie jedli przez 5 dni.

Celem wszystkich było osadzenie się w Austrii lub Niemczech. Do końca drogi mogli jednak nie dotrwać. Przeładowanie samochodu i nacisk na tylną oś doprowadziły do usterki, przez którą do środka dostawały się spaliny.

Na miejsce wezwani zostali ratownicy, którzy mieli zbadać stan zdrowotny uchodźców i zająć się najbardziej potrzebującymi. W sumie 42 osoby zostały hospitalizowane przez podtrucie tlenkiem węgla. Niektóre z dzieci były nieprzytomne przez wystawienie na działanie trującego gazu.

Doktor Maja Grba Buljevic, która przyjęła uchodźców w novskim szpitalu, potwierdziła, że nikomu nic już nie zagraża. Lekarka zastrzegła jeszcze, że niektórzy muszą zostać dłużej w placówce, ze względu na swój słaby stan zdrowia.

 - Ich stan uległ poprawie, życiu pacjentów nie zagraża niebezpieczeństwo, ale będą potrzebowali trochę czasu, by odzyskać zdrowie - potwierdziła Buljevic.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News