Kilka tysięcy osób protestowało przeciwko CETA i TTIP. Zandberg: "CETA została przepchnięta przez PO-PiS"

Kilka tysięcy osób protestowało przeciwko CETA i TTIP. Zandberg: "CETA została przepchnięta przez PO-PiS"

Wczoraj odbyły się protesty przeciwko układom TTIP i CETA. Na ulicę wyszli między innymi mieszkańcy Warszawy, Krakowa oraz Radomia. Równocześnie manifestacje odbywały się w Madrycie i Brukseli.

Za organizacje protestu odpowiadała fundacja Akcja-Demokracja popierana przez związki zawodowe i partie polityczne, takie jak Partia Razem, ruch Kukiz '15, SLD czy OPZZ RIOR. Zdaniem organizatorów frekwencja wyniosła około 5-6 tysięcy osób.

Przed rozpoczęciem demonstracji głos zabrał Adrian Zandberg, który przypomniał zebranym protesty przeciwko umowie ACTA oraz zwrócił uwagę na  wspólne stanowisko PO, PiS i PSL podczas ostatniej dyskusji nad porozumieniem.

- Zatrzymaliśmy tamtą próbę ograniczania naszych praw i dokładnie tak europejska solidarność obywateli, pracowników, związkowców, zatrzyma CETA i zatrzyma TTIP. CETA została przemaglowana i przepchnięta przez PO-PiS. W Sejmie przy ostatniej dyskusji nad CETĄ Platforma i PiS poszły razem, a rzeczywiście można do tego dodać PSL - powiedział Zandberg.

Lider partii Razem odniósł się do stanowiska rządu w sprawie rozstrzygania sporów dotyczących porozumień, które jego zdaniem będą sprzyjać korporacjom, a nie obywatelom.

Rząd twierdzi, że trybunały arbitrażowe zawarte w TTIP i CETA opłacają się Polsce. To bezczelne odwracanie kota ogonem. Od rozstrzygania sporów są niezawisłe sądy, a nie podejrzane instytucje tworzone pod dyktando wielkiego biznesu - stwierdził Zandberg.

Później głos zabrał też Paweł Kukiz, który powiedział, że umowa CETA stanowi zagrożenie dla suwerenności Polski. Podobnie do członka partii Razem wyraził swoje zaniepokojenie sądami arbitrażowymi przewidzianymi w porozumieniach.

- Z całą pewnością mamy do czynienia z rzeczą straszną, mianowicie z możliwością działania na ograniczenie suwerenności Rzeczpospolitej Polskiej. Nie może być tak, że zachodnie korporacje będą rozstrzygać spory z władzą poprzez międzynarodowe trybunały arbitrażowe. Polska jest krajem wolnym, Polska musi pozostać krajem wolnym i nie ma takiej opcji by pieniądze rządziły narodem - powiedział Paweł Kukiz.

ceta ceta2

ceta3

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło: natemat.pl

Następny artykuł