Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji, w ostrych słowach wypowiedział się na temat rządów PiS i ogłoszenia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. „ustawy naprawczej” PiS.

– Tylko parlament może przywrócić ład konstytucyjny, obywatele mogą tylko apelować. Będziemy apelowali, by stało się to jak najszybciej, ale nie mamy możliwości zmuszenia polityków do działania – przekonywał w rozmowie z Onetem.

– Winni tej sytuacji są ci, którzy przygotowali tę niekonstytucyjną ustawę. Z tego co pamiętam, promował ją pan poseł Piotrowicz, prokurator z czasów PRL-u, który próbuje nam znowu urządzić w kraju niedemokratyczne, niekonstytucyjne porządki – dodał.

Kijowski skomentował również to, że projekty wyroku były już dwa tygodnie przed ogłoszeniem konsultowane z Platformą Obywatelską.

– Nie wiem z kim były konsultowane. To, że były gotowe jest oczywistym, bo to nie jest prosta sprawa, którą się rozstrzyga w ciągu dwóch dni, tylko jest to postępowanie trwające wiele tygodni. Są badane różne aspekty, a w czasie rozprawy się rozstrzyga ostatecznie kwestię i być może można zmienić drobne elementy wyroku. Większość sentencji, szczególnie uzasadnienie, jest gotowa znacznie wcześniej. 

– Trybunał funkcjonuje 30 lat, trzeba się zastanowić czemu to wyciekło. Trzeba zbadać kto się tam pojawił, że zaczynają wyciekać dokumenty – dodał.

źródło: Onet.pl

Zobacz również