Mateusz Kijowski ogłosił, że ruch obywatelski, którego jest liderem musi przejść do drugiego etapu. Słowa te padły podczas premiery filmu dokumentalnego „Obywatelski zryw”.

Autorami filmu są politycy Nowoczesnej. Dzieło przedstawia dziewięć miesięcy działań w obronie niezależności Trybunału Konstytucyjnego. Przedstawione są między innymi marsze organizowane przez Komitet Obrony Demokracji.

Po emisji dzieła głos zabrał Mateusz Kijowski, który stwierdził, że pierwszy etap rewolucji powoli się kończy i czas przejść do następnego. Według niego pora budować struktury państwa podziemnego, mające pomóc w przetrwaniu „czasu opresji”. Lider KOD-u uważa, iż tylko w ten sposób można zachować wolność w dzisiejszych czasach.

Potrzebny jest drugi etap obywatelskiego zrywu, budowa „państwa podziemnego”, instytucji obywatelskich, kulturalnych, które mogą przenieść nasze wartości przez czas opresji […] Na początku zerwaliśmy się bo niszczono nam instytucje. Te instytucje są coraz bardziej niszczone, więc teraz drugi etap jest taki, że musimy zacząć zakładać własne instytucje […] I tutaj chciałbym przewrotnie użyć takiego hasła: „1944 pamiętamy”. Może nie dokładnie 1944, ale pamiętamy co robiła Polska, kiedy nie było państwa wolnego – budowała państwo podziemne – mówił Mateusz Kijowski.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło: rp.pl

...

Zobacz również