Kijowski: A może 28:0?

Kijowski: A może 28:0?

W czwartek rząd PiS, reprezentujący Polskę, przegrał z Europą. Ale przecież to nic nowego. Od początku swoich rządów partia Jarosława Kaczyńskiego wyprowadza nas z obszaru nowoczesnej cywilizacji i ze wspólnoty europejskiej.

W czerwcu 2003 roku 13 514 872 Polek i Polaków wypowiedziało się za wejściem Polski do Unii Europejskiej. Nigdy wcześniej i nigdy później tak wielu z nas nie stanęło po jednej stronie, nie poparło jednej idei wspólnie. W wyborach do Sejmu RP w 2005 roku PiS uzyskało 3 185 714 głosów i osiągnęło najlepszy wynik. W 2007 PO wygrała uzyskując 6 701 010 głosów. W 2011 wygraną PO dało 5 629 773 wyborców, zaś w 2015 roku PiS wygrało otrzymując poparcie 5 711 687 obywatelek i obywateli. Za każdym razem wygrana partia uzyskała mniej niż połowę głosów, którymi poparliśmy nasze przystąpienie do Unii Europejskiej, którymi wyraziliśmy poparcie dla wspólnoty i dla wartości europejskich.

Polacy chcą być w Europie. Zabawa rządu PiS ośmieszyła nas wszystkich. Zachowali się niepoważnie, zlekceważyli wszystkie wartości, na jakich opiera się współpraca w UE. Twierdzenie, że „Polska jest pełnoprawnym podmiotowym państwem, dumnym państwem” brzmi jak parafraza z Putina, Łukaszenki, Castro czy Kim Dzong Una. Dzisiaj dumne państwo to takie, które umie korzystać z efektów współpracy i budować swoją siłę na sojuszach. Wymachiwanie szabelką na nikim nie robi wrażenia. Zwłaszcza, jeżeli ta szabelka jest mała, tępa i zardzewiała.

Polacy są po stronie Europy i Polska jest po stronie Europy. Polak jest Przewodniczącym Rady Europejskiej. Donald Tusk dzisiaj jest pierwszą twarzą Europy. Kiedyś prezydent USA pytał, jaki jest telefon do Europy. Dzisiaj wiemy. To numer Donalda Tuska.

Polska jest z całą wspólnotą. Tylko rząd PiS jest przeciwko. Zachował się jak zero. W zasadzie więc wynik poparcia dla Przewodniczącego Rady Europy to 28:0. Polska po stronie wspólnoty a zero przeciwko.

Żeby obronić Polskę w Europie i wartości europejskie w Polsce, 18 marca idziemy na marsz Wolne Sądy, Wolne Samorządy. Bo to ostatnie bastiony obrony demokracji. Spotykamy się o godzinie 15:00 pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie – aleje Ujazdowskie 1/3. Zapraszam!

Mateusz Kijowski

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News