Koniec jeżdżenia z prawem jazdy i tablicami rejestracyjnymi? Ministerstwo szykuje zmiany, dotkną każdego kierowcę

Koniec jeżdżenia z prawem jazdy i tablicami rejestracyjnymi? Ministerstwo szykuje zmiany, dotkną każdego kierowcę Źródło: A. L./Unsplash

Zapowiadają się ogromne zmiany. Każdy kierowca w kraju będzie mógł liczyć na udogodnienia, które przez lata spędzały mu sen z powiek i przynosiły mandaty. Wiadomo już, jakich zmian można oczekiwać i kiedy wejdą w życie. Kierowcy nie będą musieli już jeździć z prawem jazdy w kieszeni. Zmienią się przepisy odnośnie do tablic rejestracyjnych.

Kierowca powinien być gotowy na to, że niebawem w życie wejdą zupełnie nowe przepisy, które dotyczyć będą posiadaczy prawa jazdy i samochodu. W parlamencie już rozpoczęły się prace nad zmianą prawa o ruchu drogowym i szeregu ustaw, które ułatwią życie kierowców. Wiadomo już, co może się z mienić. 

Kierowca już nie dostanie mandatu za brak prawa jazdy w portfelu

Ministerstwo Infrastruktury razem z Ministerstwem Cyfryzacji pracują nad wspólnym projektem, który roboczo nazwany został pakietem deregulacyjnym. Jedną z najważniejszych zmian, jaka będzie mogła wejść w życie, to zwolnienie z obowiązku posiadania prawa jazdy podczas jazdy samochodem. Dokument nie będzie już potrzebny podczas kontroli drogowej. Dane, które wcześniej były sprawdzane w prawie jazdy, znajdą się teraz w centralnej ewidencji kierowców. Informacja o zwolnieniu z tego obowiązku ma się pojawić z trzy miesięcznym wyprzedzeniem. 

Co więcej, skończy się już wymienianie dowodu rejestracyjnego, gdy zabraknie nim miejsca na pieczątki badania technicznego. Ma to przynieść oszczędności czasu i pieniędzy dla kierowców. Znikną także problemy z wydawaniem kart pojazdu i nalepki kontrolnej, co obecnie kosztować może nawet 100 złotych. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Tablice rejestracyjne nie będą przepisywane na nowego właściciela auta

Kolejne ułatwienie, które ma wejść w życie, to brak obowiązku przepisywania rejestracji na nowego właściciela auta. Od teraz nabywca samochodu będzie mógł złożyć wniosek, by zachować obecny numer rejestracyjny. Wielu kierowców odetchnie z ulgą i zaoszczędzi jeszcze więcej pieniędzy. Kierowcy, którzy zadecydują się na zakup samochodu od dealera, będzie mógł załatwić wszystkie formalności związane z rejestracją na miejscu przy zakupie samochodu. 

Każdy kierowca będzie mógł czasowo wycofać z ruchu auto osobowe 

Kolejne rozwiązanie, na które można oczekiwać, to możliwość wycofania z ruchu samochodu osobowego. Ministerstwo zastrzega, że będzie to dotyczyć tylko samochodów uszkodzonych. 

Dzisiaj grzeje: 1. Polskę nagle obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje artysta Piwnicy pod Baranami, wielka strata

2. Przez 16 lat nie mogli jej zdiagnozować. Objawy były książkowe

Nowe prawo pozwoli wycofać z ruchu samochód osobowy na okres od 3 do 12 miesięcy. Kierowca, który będzie chciał przywrócić auto do ruchu, będzie zobligowany do przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego. Nie wiadomo, ile kierowcy będą musieli jeszcze poczekać na zmiany w prawie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Magda Gessler wbiła się w niemożliwie obcisły strój. Zatkało wszystkich, przesadziła?
  2. Robert Lewandowski pobił niesamowity rekord Gerda Mullera. Polak zapisał się w historii, coś niebywałego
  3. Skandal w Biedronce, porażające nagranie wyciekło do sieci. Pilne poszukiwania klienta
  4. Nagranie mieszańca Podkarpacia przyprawia o ciarki. Dantejskie sceny i chaos, rozszalała pogoda dała się we znaki
  5. Zostawił ładowarkę włączoną do prądu i wyszedł z domu. Najgorsza decyzja jego życia, skutki okazały się katastrofalne
  6. Jeżeli chcesz zagłosować w drugiej turze wyborów, musisz zrobić jedną rzecz. Zostało niewiele czasu

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News