Nie zapłaciłeś mandatu? Niedługo możesz gorzko pożałować, nowe prawo nie będzie mieć litości

Nie zapłaciłeś mandatu? Niedługo możesz gorzko pożałować, nowe prawo nie będzie mieć litości Źródło: Flickr/Karolina Kabat

Kierowca, który nie zapłaci mandatu, może szybko tego pożałować. Już niedługo wchodzi w życie nowe prawo, które nie będzie miało litości dla dłużników. Władze szukają kolejnych sposobów, które pomogą uszczelnić sektor finansów publicznych.

Kierowca, który ma na swoim koncie nieuregulowane mandaty, powinien zapłacić je jak najszybciej. W przeciwnym razie będą go czekały bardzo poważne i przykre konsekwencje. Nowe przepisy mają na celu poprawić i uszczelnić sektor finansów publicznych, a o wprowadzenie takiego rozwiązania wnioskuje Najwyższa Izba Kontroli.

Kierowca powinien szybko zapłacić zaległe mandaty 

Polacy nie są skłonni do płacenia mandatów. Już w 2013 roku, Najwyższa Izba Kontroli zgłaszała, że ponad połowa Polaków nie jest skłonna do uregulowania zaległości. Co więcej, w wielu przypadkach nie udało się wyegzekwować należnych kar, ponieważ znaczna ich część uległa przedawnieniu. Skarb Państwa traci rocznie ponad 100 milionów złotych ze względu na niewyegzekwowane należności z tytułu mandatów. 

NIK skierował wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

NIK usilnie szuka sposobów, aby uszczelnić sektor finansów publicznych. W tej sprawie został skierowany wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który dotyczy "wprowadzenia rozwiązań prawnych uzależniających usunięcie punktów karnych zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców od uprzedniego uiszczenia grzywny". 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wygląda więc na to, że każdy kierowca, który dostanie mandat i punkty karne będzie musiał się pospieszyć i szybko opłacić nałożoną na niego karę. W przeciwnym razie nałożone na niego punkty nie skasują się po upływie roku, a co za tym idzie, wzrośnie szansa na utratę prawa jazdy. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje słynna modelka. Jej zmasakrowane ciało znaleziono pod mostem
2. IMGW pilnie alarmuje, już dzisiaj sytuacja będzie fatalna. Tak źle jeszcze nie było, 5 województw zagrożonych

Jeżeli wniosek przejdzie, trzeba będzie mieć się na baczności i pilnować terminu opłaty mandatu. NIK już od kilku lat szuka sposobów na rozwiązanie problemu, jednak wszystkie pomysły kończą się fiaskiem. Deficyt finansowy z tytułu nieopłaconych mandatów stale się zwiększa. W ubiegłym roku Skarb Państwa stracił aż 757 mln zł. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wyszło na jaw, jak powstają piosenki Viki Gabor. Korzysta z pomocy wyjątkowej osoby, każdy by tak chciał
  2. Żenująca wpadka dziennikarza TVP na Eurowizji, zapomniał o mikrofonie. Kompromitujące nagranie wyciekło do sieci
  3. Jolanta Kwaśniewska obchodzi rubinową rocznicę ślubu. Córka pokazała przepiękne zdjęcie, łezka kręci się w oku
  4. Odkopano niezwykłe zdjęcie Rydzyka z młodości, nie wygląda jak ksiądz. Tajemnicza historia redemptorysty
  5. 5 tys. zł mandatu za spacer z psem. Wystarczy zapomnieć o JEDNYM

źródło: Interia

Następny artykuł