Każdy kierowca musi o tym wiedzieć. Od listopada wchodzą w życie nowe przepisy, szczegółowe kontrole

Każdy kierowca musi o tym wiedzieć. Od listopada wchodzą w życie nowe przepisy, szczegółowe kontrole Źródło: Flickr/Karolina Kabat

Każdy kierowca powinien zapoznać się z nowymi przepisami, które już od listopada wchodzą w życie. MSWiA opublikowało komunikat, w którym poinformowało o istotnych zmianach dotyczących przede wszystkim policyjnych kontroli.

Każdy kierowca musi znać przepisy ruchu drogowego. Powinien również być świadomym swoich praw i obowiązków jako uczestnika ruchu drogowego. Od listopada wchodzą w życie nowe przepisy, z którymi warto się zapoznać, aby nie być niemile zaskoczonym. MSWiA w swoim komunikacie poinformowało o ważnych zmianach. 

Kierowca będzie miał nowe obowiązki i uprawnienia

Jak podaje MSWiA, kierowcy oraz funkcjonariusze będą mieli zarówno nowe obowiązki, jak i uprawnienia. 

- Policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie. Aktualny przebieg wpisze do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Będzie także możliwość, w przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego – np. ciężarowego lub autobusu, skierowania go na bardziej szczegółowe badania. Pomoże to wyeliminować z dróg niesprawne samochody - czytamy w komunikacie MSWiA.

Szybkie testy trzeźwości bez legitymowania

Nowe rozporządzenie zakłada również przeprowadzanie szybkich testów trzeźwości, bez konieczności legitymowania się funkcjonariusza. Ponadto nowe regulacje dotyczą także zrywania plomb do kontroli przewożonych odpadów. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą. Przepisy określają także warunki wykonywania kontroli transportu odpadów przez inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska oraz procedury dotyczące kontroli pojazdów służb specjalnych - podaje MSWiA

Dzisiaj grzeje: 1. Uwielbiana aktorka ciężko choruje. „Zaczęłam przygotowywać się do śmierci”
2. Dziecko urosło zbyt duże w brzuchu matki. Podczas porodu lekarze odkryli przerażającą prawdę, zrozumieli to za późno

MSWiA wydało komunikat ze względu na konieczność dostosowania przepisów do ustawy Prawo o Ruchu Drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym.

- Ustawa ta wdraża do prawa krajowego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącą drogowej kontroli technicznej pojazdów użytkowych. Obecnie zamieszczony projekt znajduje się jeszcze w fazie uzgodnień międzyresortowych, dlatego też ostateczne zapisy mogą ulec zmianie - dodaje na koniec komunikatu MSWiA.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zanim wejdzie w życie, spłać wszystko. Inaczej nowe prawo doprowadzi cię do RUINY
  2. Powiedzieli jej, że jej córka urodziła się martwa. Prawda wyszła na jaw po 30 latach, okazała się jeszcze gorsza
  3. Mężczyzna umarł 2 lata wcześniej i zostawił po sobie nietypową rzecz. Znalazł ją jego pies, reakcja zwierzaka jest niemal ludzka
  4. Tak wyrafinowanych kotletów schabowych jeszcze nigdy nie jadłeś. Zdziwisz się, jak można do niego wykorzystać ziemniaki
  5. Mąż zapatrzył się na piersi karmiącej matki, jego wściekła żona szybko zareagowała. Prawie doszło do bójki

źródło: Interia

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News