Zapomniałeś o jednej obowiązkowej zmianie w samochodzie? Zapłacisz nawet 20 tysięcy złotych

Zapomniałeś o jednej obowiązkowej zmianie w samochodzie? Zapłacisz nawet 20 tysięcy złotych Źródło: .

Kierowca może słono zapłacić, jeśli nie dopilnuje jednej rzeczy. Mandat może wynosić nawet 20 tysięcy złotych. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed wyjazdem na ferie zimowe.

Kierowca może zapłaci nawet 20 tysięcy złotych kary, jeśli zapomni o ważnej zmianie. Kolosalny mandat grozi każdemu, kto nie zastosuje się do obowiązującego prawa. Warto to wiedzieć, by uniknąć niepotrzebnych kosztów i w pełni cieszyć się wyjazdem na ferie zimowe.

Kierowca może dostać ogromną karę

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaapelowała do polskich kierowców o dokładne przygotowanie się przed wyjazdem na zimowy wypoczynek. Jest to szczególnie ważne, jeśli wybieramy się poza granice kraju. Kierowcy powinni pamiętać, że w niektórych krajach już od 1 listopada obowiązuje konieczność wymiany opon na zimowe. Mandaty za niezastosowanie się do przepisów mogą być wyjątkowo dotkliwe dla kieszeni polskich właścicieli pojazdów.

W Austrii za brak zimowych opon grozi mandat w wysokości 5 tysięcy euro czyli około 20 tysięcy złotych. Dodatkowo, warto dołączyć do wyposażenia naszego pojazdu łańcuchy, choć nie ma obowiązku ich posiadania w samochodzie osobowym. Jednak wzdłuż wielu dróg w tym kraju można zaobserwować znaki, nakazujące ich użycie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Opony zimowe są obowiązkowe również w Czechach, od 1 listopada do 31 marca. Za ich brak we wskazanym okresie, kierowcy również grozi mandat, a nawet unieruchomienie samochodu. Na terenie Słowacji okres obowiązkowego użytkowania opon zimowych trwa od 15 listopada do 15 marca.

Kierowca powinien dokładnie zapoznać się z przepisami

Za to u naszych zachodnich sąsiadów nie ma stałego okresu, w którym wymagane jest posiadanie zimowych opon w aucie, a wszystko uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych. Za kierowanie pojazdem niedostosowanym do warunków na drogach w Niemczech można dostać mandat w wysokości 60 euro. Sytuacja wygląda podobnie również w Szwajcarii.

Dzisiaj grzeje: 1. Napad na polskich turystów za granicą. Przestępcy weszli do autokaru
2. Media przemilczały sprawę. Zmarł uwielbiany bohater "Chłopaków do wzięcia"

We Francji również nie ma obowiązku posiadania opon zimowych z wyjątkiem specjalnie oznaczonych dróg,nakazujących ich użycie. Można się ich spodziewać w okolicy Alp. Tam też obowiązuje posiadanie łańcuchów przeciwpoślizgowych. We Włoszech obowiązek wymiany opon nie jest powszechny, zależy od regionu, do którego się wybieramy. Przez wyjazdem warto sprawdzić obowiązujące tam przepisy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 13-latek zmarł po lekcji WF-u. Nauczyciel kazał uczniom wykonywać niebezpieczne ćwiczenie
  2. Polscy kibice zaatakowani w trakcie turnieju charytatywnego dla chorej dziewczynki
  3. Groza na południu Polski. Księża szli na kolędę, nagle rozległy się strzały, służby postawione na nogi
  4. Mama wpadła w panikę, mleko dla dziecka nagle zrobiło się różowe. Dopiero po chwili doszło do niej, co zrobiła
  5. Nie mieści się w głowie, koleżanki ją przytrzymywały, a trener zmuszał do rozstawienia nóg. Nagranie trafiło do sieci

źródło: Biznes Info

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News