Właściciele używanych aut przecierają oczy ze zdumienia. Właśnie weszło w życie nowe prawo, mało kto o nim wiedział

Właściciele używanych aut przecierają oczy ze zdumienia. Właśnie weszło w życie nowe prawo, mało kto o nim wiedział Źródło: unsplash.com/Vincent Delegge

Każdy kierowca musi koniecznie to wiedzieć, a szczególnie właściciele używanych aut oraz ci, którzy planują zakup nowego pojazdu. Od 15 lutego weszły w życie nowe prawa - niektórzy będą je odbierać jako przywileje, dla niektórych mogą zwiastować kłopoty.

Kierowca, który planuje kupić kolejny pojazd lub wymienić staruszka na coś bardziej sprawnego, musi mieć na uwadze to, że od 15 lutego sporo się zmieni w tym zakresie. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców postanowiła wprowadzić nowe przepisy nie do ominięcia.

Kierowca bez żadnych utrudnień będzie mógł wgłębić się w historię pojazdu

To, nad czym ostatnimi czasy poważnie myślał CEPiK, w końcu weszło w życie. Kierowcy, którzy planują zakup samochodu, momentalnie poczują się lepiej. Łatwiej i bezpieczniej będzie im nabyć pojazd, ponieważ sprzedającemu zdecydowanie trudniej będzie zataić szczególnie istotne fakty z historii auta. Kierowcy będą mogli skorzystać z usług: "Historia Pojazdu" oraz "Mój Pojazd".

Oznacza to, że planując zakup będą mieli od ręki dostęp do licznika (gdzie sprawdzą, czy był cofany i dlaczego), daty wymiany licznika, daty wygaśnięcia ubezpieczenia OC, daty dodatkowych badań technicznych, daty zgłoszenia ewentualnych kradzieży i odnalezienia auta, otrzymają także informację o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. Informacje o szkodach, które istotnie wpływają na stan sprzedawanego samochodu, są bardzo istotne.

Trudniej będzie oszukać kupującego

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak wiadomo, pewna część sprzedających specjalnie cofa liczniki, aby samochód wyglądał "w statystykach" na mniej używany. Teraz będzie im trudniej wprowadzić nabywcę w błąd, wszystko znajdzie się w historii pojazdu. Odczyty drogomierzy wykonuje się przy okazji badania technicznego raz w roku, a w praktyce wygląda to tak, że tuż przed wystawieniem auta na sprzedaż ówczesny posiadacz nie cofa się przed manipulacją. Nie będziemy też musieli wierzyć na słowo sprzedającemu, że auto nie miało żadnych stłuczek, "jedynie obtarcia".

Dzisiaj grzeje: 1. Współczujemy Piotrowi Żyle. Media przekazały informacje o jego byłej żonie

2. Kinga Rusin pozywa TVP. Padły mocne słowa, odszkodowanie chce przeznaczyć na onkologię

Informacje o szkodach zostaną zawarte w opisie auta. Z kolei informacja o zatrzymaniu dowodu rejestracyjna jest kluczowa, bowiem policjant mógł uznać podczas kontroli, że samochód w ogóle nie nadaje się do użytku. To bardzo istotne. Dowiemy się też, kiedy dokładnie wygasa OC, wcześniej sprzedający mógł podać jedynie krótką notkę, że "jest aktualne".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Sygnały wysyłane przez naszą wątrobę, gdy ma już dosyć. Dostrzeżesz je gołym okiem
  2. Medalowe szanse polskich skoczków rosną. Reprezentacja ma tajną broń
  3. Synowa Katarzyny Dowbor przerwała milczenie. Chodzi o ciążę
  4. Żona zmarła na nowotwór. Po dwóch latach mąż dostał napisany przez nią list, nie mógł powstrzymać łez
  5. Podczas porodu lekarze nagle wybuchnęli śmiechem. Kiedy mama spojrzała na dziecko, wszystko zrozumiała

Źródło: Autokult

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News