Kierowco, masz takie prawo jazdy? Nawet nie zdajesz sobie sprawy, co dzięki niemu możesz zrobić

Kierowco, masz takie prawo jazdy? Nawet nie zdajesz sobie sprawy, co dzięki niemu możesz zrobić Źródło: Unsplash/Dan Gold

Kierowca posiadający prawo jazdy odpowiedniej kategorii najczęściej nawet nie wie, że może sobie pozwolić na drodze na dużo więcej, niż początkowo mu się wydaje. Wystarczy zajrzeć do swojego dokumentu, aby przekonać się, czy zalicza się do grupy tych szczęśliwców. Jest ich więcej, niż ktokolwiek sądzi.

Kierowca, który posiada prawo jazdy kategorii B, najczęściej robi je po to, aby kierować samochodem osobowym. To najbardziej prozaiczne i praktyczne zapotrzebowanie. Dojedziemy nim do pracy, do domu, ale też z rodziną na wycieczkę. Prawo jazdy kategorii B robi się często od razu po ukończeniu liceum albo jeszcze w jego trakcie - należy mieć w końcu skończone osiemnaście lat. Nie wszyscy kierowcy jednak są świadomi, że prawo jazdy tej kategorii uprawnia ich jeszcze do kilku innych rzeczy.

Kierowca może prowadzić też inne pojazdy

Prawo jazdy kategorii B jest dość uniwersalnym dokumentem i chociaż nie można dzięki niemu prowadzić naprawdę ogromnych pojazdów ciężarowych czy autobusów, uprawnia on do siadania nie tylko za kierownicą osobówki. Wielu nawet nie zdaje sobie sprawy, że dzięki niemu kierować można też m.in. traktorem czy wybranymi jednośladami.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ponadto kierowca posiadający prawo jazdy kategorii może prowadzić też samochód dostawczy, o ile jego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. W przypadku jazdy pojazdem z przyczepą, liczy się masa całego "zestawu". To może bardzo ułatwić rodzinne wypady na urlop. Warto też pamiętać, że mimo wszystko prawo jazdy kategorii B nie uprawnia do jazdy lekkim autobusem.

Jednoślady również wchodzą w grę

W dużych miastach coraz bardziej popularne stają się jednoślady. Łatwiej jest nimi przemknąć w porannych korkach, a że do pracy drogę najczęściej pokonuje się samotnie, przestronne wnętrze auta jedynie przeszkadza przy parkowaniu. Posiadając prawo jazdy kategorii B można również wsiąść na lekki motocykl lub skuter. Warunkiem koniecznym jest w tym przypadku posiadanie uprawnień już trzy lata. Skuter czy motocykl nie powinny posiadać silnika o objętości większej niż 125cm3.

Dzisiaj grzeje: 1. Legendarna polska piosenkarka zmarła na glejaka. Wstrząsające słowa męża
2. Tysiące Polaków w żałobie, nie żyje legendarny muzyk. Jego utwory od lat inspirowały młodych wykonawców

Tych, którzy nie mieszkają w mieście oraz tych, którzy w wakacje pomagają rodzinie na wsi z pewnością ucieszy fakt, że z kategorią B mogą spokojnie wsiąść na traktor lub pojazd wolnobieżny. Traktor można prowadzić również z przyczepą, ale tylko zakładając, że jej waga nie przekracza 750 kg. W innym wypadku potrzebne będą dodatkowe uprawnienia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Miliony Polaków w 2020 dostanie PODWYŻKĘ. Ty też możesz się wzbogacić
  2. Michał Szpak pokazał BRATA! To takie CIACHO, że fanom opadły szczęki
  3. Tata panny młodej zmarł na krótko przed ślubem. Wymyśliła przerażający sposób, żeby mimo to zabrać go ze sobą, włos jeży się na głowie
  4. Sprzedała auto brata na złomie. 65 lat później jego syn sprawił, że zalał się łzami
  5. Jedna z najpiękniejszych Polek, Edyta Węgiel, mama Roksany wkrótce urodzi. Wybrała prastare zapomniane imię dla dziecka

 

źródło: wp

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News