Kierowca
Flickr.com Karolina Kabat
Konrad Karpiuk - 12 Maja 2020

Kierowco, policja może dać ponad 5000 zł mandatu nawet jeśli nie jeździsz autem. Chodzi o ważny dokument

Kierowca, który przegapi ważny przepis, może zapłacić karę wysokości nawet 5000 zł, nawet jeśli nie porusza się autem. Trwająca kwarantanna sprawiła, że wiele osób zapomniało o obowiązkach, które ciążą na każdym właścicielu samochodu. Wysyłane są wezwania do zapłaty mandatów, których kwoty liczone są w tysiącach złotych.

Kierowca, który posiada samochód musi dbać o znacznie więcej rzeczy niż tylko o przestrzeganie przepisów drogowych. Obowiązuje go pilnowanie terminów przeglądów, utrzymywanie samochodu w stanie pozwalającym mu na poruszanie się po drogach publicznych, oraz regularnie płacenie ubezpieczenia OC. To właśnie za przerwanie ciągłości ubezpieczenia, można zapłacić horrendalne mandaty.

Jeśli kierowca o tym zapomni, może srogo zapłacić

Polisami OC zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który kontroluje ciągłość ubezpieczeń, a także wypłaty odszkodowań w razie wypadków. Choć zgodnie z przepisami polisa OC przedłuża się automatycznie, zdarzają się wyjątki, w których trzeba samemu zadbać o ubezpieczenie pojazdu.

Jan Paweł IIWatykan przez lata ukrywał prawdę o drugim zamachu na Jana Pawła II. Właśnie wyszła na jaw, wierni zaleją się łzamiCzytaj dalej

Do przedłużenia polisy nie dojdzie, w momencie gdy właściciel nie opłacił jednej z rat za poprzednie ubezpieczenie. Taka możliwość nie przysługuje również tym, którzy co dopiero kupili auto i wcześniej korzystali z polisy poprzedniego właściciela. Niestety, polskie prawo nie przewiduje możliwości przerwania polisy, nawet jeśli samochód jest niesprawny, co za tym idzie ubezpieczenie musi być wykupione cały czas. Są od tej sytuacji wyjątki, ale dotyczą aut uznanych za zabytkowe, bądź historyczne.

Gigantyczne kary, można zapłacić ponad 5000 zł

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nastolatka18-letnia Angelika zginęła, prokuratura nie potrafi wskazać winnego. Porażające szczegóły, ręce opadająCzytaj dalej

Według danych UFG jeszcze w pierwszym kwartale 2020 wysłano 24845 wezwań do zapłaty, to wzrost aż o 30%. Częściowo zasługa takiej sytuacji może być fakt, że połączono system UFG z danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów, dzięki temu łatwiej wychwycić nieopłacających OC. Ponadto dołożyła się do tego kwarantanna, wiele osób zwyczajnie zapomniało o obowiązku przedłużenia polisy, bo nie jeździło autem.

Dzisiaj grzeje:

1. Wicepremier przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Włodzimierz Niderhaus
2. Nowe 500 plus, zmiany w wysokościach i terminach. Musisz spełnić tylko jeden warunek

W przypadku nieposiadania polisy OC, koszty wypadku ponosimy z własnej kieszeni. Ponadto za 3 dni przerwy od ubezpieczenia zapłacimy 1040 zł, do 14 dni nawet 2600 zł, a po przekroczeniu tego terminu aż 5200 zł. UFG zachęca, aby sprawdzić polisę na ich portalu internetowym, samą polisę również można wykupić za pośrednictwem sieci.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nie żyje młody piłkarz, miał tętniaka mózgu. Tysiące kibiców w żałobie
  2. Tragiczna śmierć młodego sportowca. Dzika bestia rozszarpała go na strzępy, nie miał najmniejszych szans
  3. Łukasz Szumowski zabrał głos ws. wyborów prezydenckich. Zależy mu zwłaszcza na jednej rzeczy
  4. Wicemarszałek wykonał test na koronawirusa. Podał wynik, natychmiast podjęto kroki
  5. Najpierw śmierć, teraz kolejne fatalne informacje o Katarzynie Skrzyneckiej. Wyznała ponurą prawdę
  6. Tysiące Polaków źle gotują jajka. Narażają na niebezpieczeństwo siebie i rodziny

Psy9-latek ratował z ulicy bezpańskie psy. Osiem lat później dokonał niemożliwej rzeczy, ciężko powstrzymać łzyCzytaj dalej

Źródło: Autokult

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News