Ważne informacje dla kierowców. Od dziś wchodzą wielkie zmiany w przepisach drogowych, ich nieznajomość grozi mandatem, ale nie tylko

Ważne informacje dla kierowców. Od dziś wchodzą wielkie zmiany w przepisach drogowych, ich nieznajomość grozi mandatem, ale nie tylko Źródło: unsplash/Dan Gold/

Kierowca powinien zapoznać się ze zmianami w przepisach, które już dziś wchodzą w życie Polaków i mieć je na uwadze wsiadając do samochodu. Ich nieznajomość może słono kosztować.

Niejeden kierowca, a w szczególności ten, który swój dokument upoważniający do jazdy samochodem pozyskał już jakiś czas temu, nie przykuwa aż takiej uwagi do niewielkich zmian w przepisach ruchu drogowego. Niestety wiele osób zasłania się tym, że przecież "wie już, jak się jeździ". Takie błędne myślenie spotyka się niezwykle często i w najlepszym przypadku kończy się jedynie mandatem. Jednak każda zmiana przepisów, nawet ta błaha, powinna być doskonale przyswojona zarówno przez doświadczonego, jak i młodego kierowcę. 

Już od dziś wielkie zmiany w przepisach drogowych. Każdy kierowca powinien to przeczytać 

Jak podaje portal TVN24BIS.pl, to właśnie 6 grudnia 2019 roku wchodzą w życie wielkie, przepisowe zmiany. Nie chodzi wcale o nowe znaki na drogach, a zachowanie samych kierowców. Mowa o korytarzu życia, czyli umożliwieniu służbom ratunkowym bezproblemowego przejazdu do sytuacji wymagającej interwencji. 

Niezwykle często dochodzi do sytuacji, gdy znajdujący się na oblężonej drodze kierowca, słysząc za sobą dźwięk syren pojazdu uprzywilejowanego, nie jest pewny, jak powinien się w tej sytuacji zachować. Często przez to tarasuje przejazd ratownikom, utrudnia im pracę i opóźnia dotarcie do poszkodowanych. Dlatego od dziś, według nowych przepisów, na drodze dwupasmowej kierowcy będą musieli zjechać możliwie jak najbliżej lewej oraz prawej krawędzi, aby utworzyć korytarz. 

Na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu będzie obowiązany do zjechania jak najbliżej lewej krawędzi pasa, a poruszający się pasami sąsiednimi jak najbliżej prawej krawędzi swoich pasów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Za nieznajomość przepisów grozi nie tylko mandat 

Zmiany dotyczą również tzw. suwaka, czyli wpuszczenia na właściwy pas ruchu kierowcy, którego pas został skrócony poprzez np. utrudnienia. W takich wypadkach kierujący pojazdem poruszającym się sąsiednim pasem jest zobowiązany wpuścić go przed siebie, a jeśli zamknięcie jezdni dotyczy więcej niż jednego pasa, kierowca wpuszcza po jednym aucie z każdego zanikającego pasa. 

Dzisiaj grzeje: 1. Ojciec zamknął się z córką w kuchni, mieli robić śniadanie. Nagle matka otworzyła drzwi i zamarła

2. Niestety, kolejny dramatyczny wieczór w Polsce. Nagły wybuch ognia na południu kraju

Warto zaznaczyć, że w obu tych przypadkach nieznajomość grozi nie tylko surowym mandatem od policji. Chodzi o ludzkie życie, zarówno w korytarzu życia, jak i jeździe na suwak. Co więcej, w przypadku tej drugiej zmiany kierowca może zaoszczędzić sobie i innym poruszającym się tą samą jezdnią niepotrzebnych nerwów. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Od zawsze bała się pitbulla sąsiada. Pewnego dnia pies zaczął szczekać i ruszył do jej domu, natychmiast wezwali karetkę
  2. 11-latka od dwóch lat była gwałcona w szkole. Rodzice zamarli odkrywając jej powiększony brzuch
  3. Jest afera. Cejrowski niewyobrażalnie poniżył Roksanę Węgiel i Viki Gabor
  4. Mało znany nowotwór, którego objawy są niewidoczne. Często bywa za późno  
  5. Masowe zwolnienia, na bruk trafi aż 80 tys. Polaków. Mogą ZWOLNIĆ także i Ciebie

Źródło: tvn24bis

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News