Możesz dostać mandat, jeśli źle odśnieżysz samochód. Wielu kierowców nie ma o tym pojęcia, trzeba bardzo uważać

Możesz dostać mandat, jeśli źle odśnieżysz samochód. Wielu kierowców nie ma o tym pojęcia, trzeba bardzo uważać Źródło: pixbay/Skitterphoto

Kierowca musi wykazać się dużą ostrożnością, aby nie dostać mandatu. Bardzo łatwo dopuścić się przewinienia, z którego wielu nie zdaje sobie nawet sprawy. Można otrzymać karę nawet za źle odśnieżony samochód.

Kierowca musi borykać się z wieloma utrudnieniami na drodze podczas zimy. Śliska nawierzchnia czy zasypane pobocza to coroczny scenariusz o tej porze roku. Dodatkowo niezwykle uciążliwa jest codzienna walka ze śniegiem i szronem na samochodach, a szczególnie na ich szybach. Lepiej uchronić swój samochód przez zaśnieżeniem, ponieważ policjanci planują wyciągać konsekwencje za źle odśnieżone auto.

Utrudniona widoczność spowodowana przez śnieg to główny powód zimowych wypadków na drogach. Prawo o ruchu drogowym nie reguluje bezpośrednio kwestii poruszania się zaśnieżonym lub oszronionym samochodem. Istnieją jednak uniwersalne przepisy, na podstawie których funkcjonariusze mogą wręczyć mandat. Zgodnie z Art. 66 kodeksu drogowego, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu oraz nie naruszało porządku ruchu na drodze. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Co zrobić, aby kierowca uniknął mandatu?

Warunkiem podróżowania na drodze jest odśnieżenie przednich szyb: bocznych i czołowej, lusterek oraz reflektorów. Należy sprawdzić, czy śnieg i lód nie zalegają na elementach karoserii. Podczas przyspieszania czy gwałtownego hamowania, takie odłamki mogą uderzyć w inny pojazd. Warto również zadbać o sprawdzenie czytelności tablic. Za wspomniane przewinienia można dostać od 20 do nawet 500 zł mandatu i do 6 punktów karnych.

Kwoty mandatów są naprawdę wysokie

Dzisiaj grzeje: 1. Katarzyna Dowbor omal nie zajęła się czymś zupełnie innym. Jej życie odmienił jeden telefon

2. Nie żyje gwiazda polskiego "Mam Talent". Druzgocące wiadomości obiegły media

Większość kierowców nie zdaje sobie sprawy z kar związanych z samym odśnieżaniem. Wyczyszczenie pojazdu z zalegającego śniegu i lodu to często bardzo czasochłonny proces, jednak wysokość mandatów mobilizuje do odśnieżania auta. Co więcej, nieczytelne tablice rejestracyjne to koszt 200 złotych i 3 punktów karnych, a silnik pracujący ponad 60 sekund w zaparkowanym aucie w terenie zabudowanym może kosztować właściciela pojazdu kolejne 100 złotych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kobieta współżyła ze swoim psem. Ale jeszcze gorsza jest rzecz, którą zrobiła po stosunku własnym dzieciom
  2. Na jaw wychodzą kolejne, porażające kulisy morderstwa Filipka. Ojciec chłopca przed śmiercią szukał pomocy na policji, ale to nie wszystko
  3. Co mówi o Tobie kształt małego palca? Będziesz zdumiony, jakie cechy ujawnia, nawet te, do których w życiu się nie przyznasz
  4. W Radio Maryja odlecieli. "Tadeusz Rydzyk nowym wyklętym"  
  5. 2 mln Polaków w ŚMIERTELNYM niebezpieczeństwie. W lekach wykryto trutkę na szczury

źródło: autokult

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News