Kiedy wymienić dowód osobisty? Informację masz tuż pod nosem

Kiedy wymienić dowód osobisty? Informację masz tuż pod nosem Źródło: Youtube/MSWiA

Kiedy wymienić dowód osobisty, nie jest kwestią oczywistą. Wielu pełnoletnich posiadaczy tego dokumentu nie myśli o terminie jego ważności, z powodu zbyt dużej ilości spraw, które zaprzątają ich umysł. Już teraz warto sobie przypomnieć, kiedy ponownie trzeba będzie skierować swoje kroki do urzędu.

Kiedy wymienić dowód osobisty, zastanawiają się ci, którzy nie pamiętają lub nie zwrócili uwagi na termin ważności tego dokumentu. Gdy upłynie wyznaczony termin, a ktoś zorientuje się, że nie wymienił dowodu, może spodziewać się niezłych tarapatów.

Polacy bagatelizują ustawę o dowodach osobistych

Mimo że za legitymowanie się nieważnym dokumentem grozi surowa kara pieniężna w wysokości aż 5 tys., duża część obywateli bagatelizuje zapisany w ustawie obowiązek wymiany dowodu na nowy. Jak podaje prawo.gazeta.pl w ubiegłym roku aż 870 tys. Polaków nie udało się do urzędu w tym celu, niektórzy zaczęli wypełniać formularze dopiero po wygaśnięciu ważności tak ważnego dowodu tożsamości. Proponowanym rozwiązaniem problemu jest umożliwienie złożenia odpowiedniego wniosku drogą internetową, ale i tak nie wszyscy pamiętają o tej czynności. A przecież dokument ten jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania w kraju i zagranicą - trudno wyobrazić sobie chociażby bank, który wypłaciłby pieniądze bez wcześniejszego okazania dowodu. Bez niego nawet nocleg w hotelu nie byłby możliwy. 

Kiedy wymienić dowód osobisty, jeżeli termin ważności nie upłynął

Poza wygaśnięciem terminu, istnieje szereg innych przyczyn, ze względu na które należy udać się do urzędu gminy. Oto one:

  • Uszkodzenie dokumentu - gdy w wyniku wypadku nasz dowód zostanie zniszczony tak, że trudnością funkcjonariusze mogliby rozpoznać , kto znajduje się na zamieszczonym zdjęciu, należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie odpowiednie organy. Zazwyczaj zaleca się wymianę dowodu, ponieważ nie wiadomo, czy dla danej instytucji dokument będzie wystarczająco czytelny. Zresztą legitymowanie się uszkodzonym dowodem może zostać odebrane jako brak szacunku, jest to po prostu nieestetyczne,
  • Radykalna zmiana wizerunku - osoba po operacji plastycznej lub po całkowitej metamorfozie wyglądu musi zgłosić się po nowy dokument, ponieważ zdjęcie zostało zdezaktualizowane, w skrajnym przypadku ktoś może pomyśleć nawet, że dowód został skradziony, w końcu ukazany jest na nim zupełnie inny człowiek,
  • Zmiana danych personalnych - zmiana nazwiska pociąga za sobą konieczność wyrobienia nowego dowodu. Na szczęście zmiana adresu zameldowania nie wymaga takiej fatygi,
  • Przekazanie zaginionego dokumentu do urzędu - gdy właściciel zgubi dowód osobisty, a odnajdzie go postronna osoba i zaniesie do odpowiedniej placówki, nie ma możliwości, by wciąż posługiwać się nim posługiwać, nawet jeżeli nie uległ uszkodzeniu. Lepiej więc pilnować tego dokumentu lub trzymać go w stałym i bezpiecznym miejscu.

Źródło: Infor

 

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu