Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?

Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić? Źródło: pixabay.com/HutchRock

Kiedy wymiana opon na letnie? Wiosna co prawda już przyszła, jednak jak mówi przysłowie - kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata. Nie możemy być pewni, że nie przytrafią się jeszcze mroźne noce. Warto przygotować się do sezonu letniego i poza zmianą ogumienia, posprzątać samochód, czy też wymienić w nim płyn do spryskiwaczy.

Kiedy wymiana opon na letnie? O kilku rzeczach nie należy zapomnieć. Czy żeby to zrobić, koniecznie należy się udać do wulkanizatora, czy może przy odrobinie wysiłku uda nam się to zrobić samodzielnie? Kiedy najlepiej to zrobić, by uniknąć gigantycznych kolejek i wygórowanych cen.

Kiedy wymiana opon na letnie? Ile kosztuje?

Zarówno po okresie zimowym, jak i letnim musimy przygotować nasz pojazd do innych warunków atmosferycznych, by jeździć komfortowo, ale przede wszystkim bezpiecznie. Jedną z najważniejszych czynności, poza dbaniem o prawidłowy stan techniczny auta przez cały rok, jest zmiana opon.

Producenci opon zalecają, aby wymieniać je w okresie, kiedy średnia temperatura w nocy oscyluje powyżej siedmiu stopniu Celcjusza, jeżeli przez tydzień lub dwa temperatura utrzymuje się powyżej tej temperatury to najwyższy czas, żeby udać się do wulkanizatora lub samodzielnie wymienić opony na letnie.

Dlaczego w ogóle powinniśmy wymieniać opony? Opony zimowe co prawda sprawdzają się lepiej na powierzchniach oblodzonych i śliskich, czego nie można powiedzieć o ogumieniu letnim, jednak dużo gorzej radzą sobie podczas deszczu, kiedy jezdnia również jest śliska, jednak w inny sposób. W wyższej temperaturze opony zimowe tracą swoją przyczepność, a zużycie bieżnika znacznie przyspiesza. Warto więc co pół roku dla bezpieczeństwa własnego i pasażerów wymieniać opony. 

 - Budowa opon letnich różni się od opon zimowych. Do wyrobu opon letnich stosuje się mieszanki gum, które zapewniają lepszą przyczepność w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza. W oponach tych jest mniej rowków poprzecznych, dzięki czemu są one bardziej komfortowe, trwalsze i bezpieczniejsze na suchych i mokrych nawierzchniach - mówi jeden z ekspertów. 

Oprócz samej wymiany konieczne jest wyważenie kół, ponieważ to czynnik, który nie tylko może znacząco wpływać na komfort prowadzenia pojazdu, ale także na zużycie paliwa oraz równomierne zużycie opon. Koszt wymiany gum waha się w przedziale od 50 do nawet 300 zł w zależności od regionu, w Warszawie ceny są oczywiście najwyższe.

Czy zmiana opon zimowych na letnie jest obowiązkowa - przepisy

W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon z zimowych na letnie, a później z letnich na zimowe, kierowcy sami decydują, na jakich oponach jeżdżą. Nie ma żadnego przepisy, który to reguluje, konsekwencje niewymienienia opon poniesie oczywiście kierowca i jego pasażerowie, a to może skutkować nawet utratą zdrowia lub życia. Taki obowiązek istnieje w niektórych krajach Unii Europejskiej, na przykład: Austrii, Słowacji, Estonii, Norwegii, czy Szwecji.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?
  2. Przemek Kossakowski - tatuaże. Co oznaczają tatuaże partnera Martyny Wojciechowskiej?
  3. Największe przeboje disco polo. Niektóre hity znamy i kochamy od lat
  4. Angelina Jolie saute. Czy aktorka bez makijażu również zachwyca?
  5. Czy Cameron Diaz ma dzieci? Aktorka o tym nie chce mówić
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News