Kiedy wszyscy zajęci byli zamachami Andrzej Duda podpisał trzy ustawy

Kiedy wszyscy zajęci byli zamachami Andrzej Duda podpisał trzy ustawy Źródło: źródło: flickr.com, zdf.de

W momencie kiedy oczy całego świata, w tym Polski, zwrócone są w stronę Berlina, gdzie doszło do zamachu terrorystycznego, w naszym kraju prezydent podpisuje ważne ustawy. Nowe prawo dotyczące Trybunału Konstytucyjnego przed północą pojawiło się w Dzienniku Ustaw.

Duda pakiet ustaw dotyczących Trybunału podpisał dzisiejszego wieczora. Co ciekawe, prezydent nie poinformował jednak o tym wydarzeniu na swojej stronie internetowej. W Dzienniku Ustaw nowe prawo pojawiło się po 23:00.

W takiej sytuacji najprawdopodobniej sędzia Julia Przyłębska zostanie mianowana osobą pełniącą obowiązki przewodniczącej składu sędziowskiego TK. Jeśli tak się stanie, możemy być pewni, że Przyłębska do orzekania w TK wprowadzi trzech sędziów, których wybrało Prawo i Sprawiedliwość.

Ciekawe jest także to, co w ogóle ustawy podpisane przez Dudę wprowadzają w działaniu Trybunału. Według nich, możliwe będzie wybranie nowego prezesa TK bez potrzebnego jak dotąd kworum 2/3 składu sędziów.

Możliwe więc, że jeszcze jutro zwołane zostanie Zgromadzenie Ogólne TK, podczas którego mianowani przez PiS wybiorą kandydatów na miejsce prezesa, mimo bojkotu i oporów pozostałych sędziów.

Warto dodać też, że od wtorku 20. grudnia przez dwa tygodnie TK działać będzie bez podstaw prawnych. Oznacza to, że nawet gdyby "starzy" sędziowie chcieli podważyć konstytucyjność ustaw przyjętych w poniedziałkową noc przez Dudę, nie mieliby jak tego zrobić. Mogą powołać się przy tym na Konstytucję RP, ale jest znikoma szansa, że partia rządząca uzna ten ruch.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News