Kiedy powstała Legia Warszawa? Niesamowita historia stołecznego klubu

Kiedy powstała Legia Warszawa? Niesamowita historia stołecznego klubu Źródło: yt/Legia Warszawa

Kiedy powstała Legia Warszawa? Stołeczny klub zyskał miano kultowego, a fani piłki nożnej żywo interesują się jego historią. Okazuje się, że w niej wiele zaskoczeń i ciekawostek. Poznajcie prawdziwą historię "Elki".

Kiedy powstała Legia Warszawa? Kultowy klub ma już 102 lata! Okrągłą rocznicę świętowano hucznie, a sama "Elka" przeobrażała się przez dekady. Drużyna piłkarska, która później się przeniosła do stolicy powstała w okolicach Maniewicz na Wołyniu i jeśli wierzyć źródłom powstała z interwencji Legionów Polskich.

Kiedy powstała Legia Warszawa? Prawdziwa historia Legii Warszawa

Legia powstała w 1916 roku, choć ta data jest niekiedy podważana przez historyków. Pierwsi członkowie klubu grali... na polach walki. To właśnie żołnierze Legionów Polskich ustanowili nazwę swojego zrzeszenia i postanowili w przerwie między marszami, ustawiać prowizoryczne bramki i kopać piłkę. Z pewnością była to dla nich jedyna rozrywka. Nazwa klubu pochodzi właśnie od Legionów Polskich, choć niektórzy przypisują etymologię "drużyna legionowa".

Legia Warszawa herb. Jakie ustalenia po latach?

W 2017 roku herb obchodził swoje 60-lecie. Nawiązuje do emblematu używanego jeszcze przed wojną. Zielony - nawiązuje do wojskowych korzeni klubu, biało-czerwony pasek symbolizuje barwy narodowe. Dzisiejszy wygląd herbu klubu został zatwierdzony w 1957 roku i jest niezwykle rozpoznawalny.

Legia Warszawa historia. Co się zmieniało przez lata?

Zmieniał się zarząd, barwy i koncepcja. Pierwsze mecze legioniści zagrali jeszcze w 1916 roku, później kultywowano ideę zrzeszonych żołnierzy, którzy stawali w starciu na boisku. W 1920 roku powołano Wojskowy Klub Sportowy. Dwa lata później zmieniono nazwę na WKS Legia.



DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Zmieniał się ustrój i zarząd klubu. Wtedy właśnie odnotowano liczne perturbacje wewnątrz. Mimo wszystko Legia przetrwała i do dziś cieszy się niesłabnącą sławą.

Legia Warszawa lata 70

W latach 70-tych otworzyła się na Zachód. Dojrzała już wtedy Legia, w końcu mogła się pokazać na świecie. Telewizory masowo zaczęły pojawiać się w polskich domach, więc ludzie mogli oglądać starcia swoich ulubionych zawodników. Epoka Gierka zmieniła w historii klubu wiele. Legia Warszawa ma za sobą niesamowitą historię i ciekawych ludzi w szeregach. Fani futbolu, a także pasjonaci zrzeszeni w fanklubach wciąż dają wyraz swojej fascynacji sportem. Mecze można oglądać na kultowym warszawskim stadionie, a sukcesy drużyny odnotowane są także na arenie międzynarodowej. W stolicy nie ma sobie równych.



ZOBACZ TAKŻE:
  1. Przepowiednie na 2019. PRZERAŻAJĄCE! Najgorsze dopiero przed nami?
  2. Kuba Wojewódzki żyje jak król! Gwiazdor ma spektakularne posiadłości
  3. Lewandowski szokuje! Otwarte oświadczenie ws. końca kariery
  4. Lewandowscy weszli w drogę Dodzie w Dubaju! Dzieje się
  5. Anna Lewandowska postanowiła ujawnić informację, na którą czekały setki Polek
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News