Kiedy pić sok z buraka? Jest bardzo zdrowy

Kiedy pić sok z buraka? Jest bardzo zdrowy Źródło: Pixabay/congerdesign

Kiedy pić sok z buraka? Ma wiele postaci, może być przyrządzony z surowego bądź kiszonego. Posiada liczne właściwości odżywcze, dlatego coraz częściej po niego sięgamy. Sprzyja odchudzaniu, wspomaga przeciwdziałaniu anemii oraz łagodzi efekty "dnia poprzedniego". Jednak należy pamiętać o tym, że są pewne przeciwwskazania do jego spożywania.

Charakter czerwonego napoju 

Kiedy pić sok z buraka? Jest on dość "ziemisty" w smaku, można zmniejszyć nieprzyjemny posmak dodając np. sok jabłkowy czy marchwiowy. Można również zwiększyć ilość aromatów dodając przypraw takich jak sól, pieprz czy nawet zioła np. natka pietruszki.

Kiedy pić sok z buraka i jakie ma właściwości?

Przede wszystkim sok z buraka obniża ciśnienie krwi, zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe. Wynika to z obecności naturalnych azotanów, które w naszym organizmie są przemieniane na tlenki azotu. Dzięki obecności w/w azotanów, także może mieć zbawienny wpływ na opóźnienie lub nawet wykluczenie demencji. Niektóre osoby twierdzą, że azotany pobudzają przepływ krwii w płatach czołowych mózgu. W soku z buraka również są betalainy, które mają właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu zabijają wolne rodniki w naszym organizmie. 

Wiele osób ucieszy fakt, że sok z buraka świetnie wspomaga odchudzanie się, dzięki bardzo niskiej kaloryczności i wysokiej zawartości składników odżywczych, jest to m.in. potas, żelazo, miedź i kwas foliowy. Chroni wątrobę, obniża poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko miażdżycy oraz ma właściwości przeciwzapalne. 

Przeciwwskazania do picia soku z buraka

Kiedy pić sok z buraka? Na pewno powinniśmy się skonsultować z lekarzem w przypadku chęci regularnego spożycia tego napoju, jeśli cierpimy na nadciśnienie tętnicze. Z uwagi na wysoką zawartość szczawianów, osoby z kamicą nerkową oraz mające dnę moczanową również powinny zasięgnąć opinii specjalisty. 

Osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny ostrożnie podchodzić do regularnego spożywania soku z buraka z uwagi na to, że może to prowadzić do niedociśnienia.  Częste picie tego napoju może prowadzić do burakurii - zmiany koloru moczu na czerwony. Nie należy się obawiać, nie jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia, a objawy ustępują przy zaprzestaniu picia soku.

Przygotowanie soku

Sok z buraka najlepiej przygotować przy pomocy sokowirówki. Surowe warzywa należy umyć, a następnie pociąć na kawałki i wycisnąć sok. Na etapie wyciskania możemy dodać różne zioła czy przyprawy, które wzbogacą smak naszego napoju.

Źródło: Poradnikzdrowie

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News