Wielu Polaków przyznaje, że do końca życia zapamiętają tę chwilę, kiedy Jan Paweł II został papieżem. W czasach głębokiej komuny było to wydarzenie dające obywatelom wielkie pokłady nadziei na lepsze jutro. Każda pielgrzymka Ojca Świętego do ojczyzny była historycznym wydarzeniem.

Kiedy Jan Paweł II został papieżem, mało kto spodziewał się, że rozpoczął się jeden z najbardziej znamienitych pontyfikatów w historii Kościoła. Polak stał się Ojcem Świętym, który wyszedł do wiernych i zawsze na pierwszym miejscu stawiał sobie kontakt z nimi.

Kiedy Jan Paweł II został papieżem?

Karol Wojtyła został wybrany na papieża dokładnie 16 października 1978 roku. Wtedy to, w ósmym głosowaniu jego kandydaturę miało poprzeć 103 na 111 kardynałów. Oficjalny początek pontyfikatu wypadł sześć dni później podczas mszy świętej na placu św. Piotra.

Jan Paweł II krótki życiorys

Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. W wieku sześciu lat poszedł do szkoły powszechnej w rodzinnym mieście, a następnie kontynuował edukację w Męskim Gimnazjum Śląskim. W maju 1938 roku przeżył dwa bardzo ważne wydarzenia: zdał maturę oraz otrzymał bierzmowanie z rąk arcybiskupa Sapiehy. W kolejnym miesiącu dostał się na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, co pociągnęło za sobą przeprowadzkę do Krakowa.

Podczas II wojny światowej oddawał się działalności konspiracyjnej. Na rok po zakończeniu wojny przyjął święcenia kapłańskie. Karol Wojtyła kontynuował pracę naukową, czego owocem był tytuł doktora habilitowanego.

W 1978 roku Karol Wojtyła dostąpił największego zaszczytu, kiedy został wybrany na papieża. Tym samym rozpoczął swój dwudziestosześcioletni pontyfikat, który potrwał do 2 kwietnia 2005 roku. Wtedy o godzinie 21:37 czasu miejscowego Jan Paweł II odszedł z tego świata.

Pontyfikat Jana Pawła II

Pontyfikat Jana Pawła II zapisał się w historii Kościoła złotymi zgłoskami. Przede wszystkim został on pierwszym Słowianinem, który stanął na czele Stolicy Apostolskiej. Dodatkowo przełamał ponad 400-letnią hegemonię Włochów wybieranych na papieży.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Franciszek powalił tym wszystkich na kolana! Najpiękniejsze gesty papieża

W przeciągu swojego panowania odbył ponad 100 pielgrzymek do 143 krajów. Pośród dokumentów kościelnych, które wyszły spod jego ręki można znaleźć: 13 encyklik, 12 adhoracji apostolskich, 10 konstytucji, 37 listów apostolskich i 23 „motu proprio”. Wydał nowy Kodeks Prawa Kanonicznego i Katechizm Kościoła Katolickiego.

Pielgrzymki Jana Pawła II

Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który postanowił sprawować swój pontyfikat nawet w najdalszych zakątkach globu. W tym celu cały czas pozostawał blisko wiernych. Odbył aż 104 pielgrzymki zagraniczne, w tym siedem razy trafiając do Polski. Ojczyznę odwiedził w latach: 1979, 1983, 1987, 1991, 1995, 1997, 1999 i 2002.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Koniec władzy Kaczyńskiego! Te wieści nie pozostawiają żadnych wątpliwości 
  2. Wyciekł list Wałęsy do Kiszczaka. B. prezydent po raz pierwszy skomentował sprawę 
  3. Wstrząsające doniesienia o księdzu Jankowskim! Nastolatka URODZIŁA jego dziecko 
  4. Znaki zodiaku i ich najpiękniejsze partie ciała. Co masz w sobie niezwykłego?

Kinga Duda uratowała ojcu życie! O czym milczy córka prezydenta