dzień radia
wikipedia/org/Wojciech Pysz
Adrian Sobolewski - 9 Kwietnia 2019

Kiedy Dzień Radia 2019? Na świecie obchodzi się go w zupełnie innym dniu

Dzień Radia 2019 - kiedy obchodzimy go w Polsce? Radio towarzyszy nam już od ponad stu lat i umożliwiło rozpowszechnianie informacji do ogromnej liczby osób na raz, dlatego powstał Międzynarodowy Dzień Radia. Niestety jego data nie zgadza się ze świętem radia w Polsce...

Dzień Radia to bardzo ważne święto dla historii rozwoju światowych multimediów. Ma ono honorować wynalazek, który przyczynił się do możliwości masowej wymiany informacji na ogromne odległości, stwarzając nowe możliwości rozrywki i natychmiastowego dostępu do wiadomości nawet z najdalszego zakątka globu. Jednak z jakiegoś powodu w Polsce jest on obchodzony innego dnia niż na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Radia

Międzynarodowy Dzień Radia jest obchodzony od 2012 roku. Został on ustanowiony przez UNESCO, a dzień obchodów ustalono na 13 lutego. Data ta nie jest przypadkowa i ma upamiętniać dzień powstania Rozgłośni Narodów Zjednoczonych.

Według UNESCO radio jest i było niesamowicie ważnym wynalazkiem. Nawet dziś w krajach rozwiniętych technologia radiowa jest stale rozwijana i ulepszana. Kraje rozwijające się również korzystają z możliwości radia. Dzięki stosunkowo prostemu dostępowi do fal radiowych, jak i niskim cenom podstawowych technologii, radio może być obecne tam, gdzie telewizja czy internet nie mają nadal dostępu. Ze względu na to jest ono najlepszym stymulantem rozwoju społecznego.

Dzień Radia w Polsce

Dzień Radia w Polsce, zwany też Dniem Polskiego Radia, ma tradycyjnie inną datę niż ta ustalona przez UNESCO. Polscy prezenterzy radiowi i ich ekipy świętują 11 kwietnia. Skąd taka data? Otóż jednym z najważniejszych zdarzeń dla rozwoju polskiej radiofonii publicznej było uchwalenie przez Stowarzyszenie Radiotechników Polskich dokumentu "Opinia zarządu SRP w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej", które nastąpiło właśnie 11 kwietnia 1923 roku. Na podstawie tego dokumentu powstała pierwsza ustawa regulująca radiotelegrafy w Polsce. Przyczyniło się to do gwałtownego wzrostu popularności radia i miało decydujące znaczenie dla rozwoju tego medium na ziemiach polskich.

Oczywiście dwie różne daty tego święta nie przyczyniły się w żaden sposób do konfliktu między światowymi a polskimi entuzjastami radia. Polacy wyszli z tego obronną ręką - mogą świętować Dzień Radia dwa razy w roku!

Czy tylko w Polsce Dzień Radia nie jest 13 lutego?

Nie tylko w Polsce można spotkać lokalne próby upamiętnienia technologii radiowej. Kilka innych krajów jeszcze przed oficjalnym stanowiskiem UNESCO postanowiło zorganizować swoje własne święta. Oto inne państwa i miejscowe daty obchodów Dnia Radia:

  • Rosja - 25 kwietnia. Święto ustalone na dzień zaprezentowania pierwszego radioodbiornika w Rosji
  • Malezja - 9 września. Pierwszy raz święto obchodzono w 2009 roku
  • Ukraina - 16 listopada. Jest to oficjalne święto zawodowe pracowników radia i telewizji, ustanowione w 1994 roku.
  • Holandia - 1 czerwca, po raz pierwszy obchodzone w 2011 roku.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Światowy Dzień Zdrowia 2019 - data. Kiedy obchodzimy ten dzień?
  2. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
  3. Światowy Dzień Zdrowia, czy Zdrowia Psychicznego? Kiedy są te dni?
  4. Jak założyć własny ogródek warzywny? To naprawdę proste
  5. Kiedy jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2019?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News