Kiedy dziecko zaczyna mówić? Jeśli nie zacznie, to jest problem

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Jeśli nie zacznie, to jest problem Źródło: Pixabay.com/regina_zulauf

Kiedy dziecko zaczyna mówić rodzice pękają z dumy. Pierwsze "mama" lub "tata" to zawsze pamiętna chwila dla każdej osoby. Jeśli dziecko nie wymówi pierwszych słów, trzeba je natychmiast zabrać do lekarza.

Kiedy dziecko zaczyna mówić w domu zaczyna panować wielka radość. Oznacza to, że maleństwo rozwija się prawidłowo, a niedługo malec zacznie składać pierwsze, zabawne zdania. To bardzo ważny okres zarówno dla bobasa, jak i dla całej rodziny, która jest odpowiedzialna za nauczenie pociechy języka polskiego.

Rodzice powinno być jednak bardzo zaniepokojeni, gdy dziecko nie zaczyna mówić w pewnym momencie swojego życia. Może to oznaczać, że pojawiły się poważne problemy ze zdrowiem maluszka.

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Pierwszy etap nauki mówienia to tak zwane gruchanie. Dziecko wydaje wtedy dźwięki typu "grr", "hrr", "brr" i tym podobne. Zazwyczaj te pierwsze próby uformowania jakiegoś dźwięku występują już po pierwszym miesiącu życia, a trwają do około czwartego miesiące. W tym czasie malec przygotowuje jamę ustną do wypowiadania bardziej złożonych dźwięków.

Kolejny etap to gaworzenie. Około czwartego miesiąca życia gruchanie zamieni się w pierwsze sylaby, takie jak "ma", "ba", "ta" i tym podobne. Takie ćwiczenie warg i języka potrwa do około dziewiątego miesiąca życia.

Po tym czasie, gdy dziecko już niedługo skończy roczek, zaczynają padać pierwsze proste słowa z ust maluszka. To właśnie moment, w którym rodzice w końcu mogą usłyszeć upragnione "mama" lub "tata". Ten czas płynnie przechodzi w pierwsze konstrukcje, typu "baba da", "papa mama" i tym podobne.

Kiedy najpóźniej dziecko zaczyna mówić?

Gruchanie pojawia się u niemowląt bardzo szybko. Jedne dzieci zaczynają wcześniej, drugie później, jednak zdecydowanie każde z nich powinno wydawać pierwsze dźwięki przed ukończeniem szóstego miesiąca życia.

Jeśli malec tego nie robi, rodzice powinni jak najszybciej zabrać pociechę do lekarza. Niemowlaki zaczynają gruchać i gaworzyć, bo chcą naśladować dźwięki, jakie słyszą na co dzień. Brak takiego zachowania może świadczyć o problemach ze słuchem. Niezbędna jest wtedy konsultacja z pediatrą.

Równie niepokojące jest, gdy maluszek nagle przestaje wydawać dźwięki. To także może sygnalizować jakieś nieprawidłowości związane ze zmysłem słuchu.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News