Kiedy dziecko raczkuje? To bardzo ważny etap w jego rozwoju

Kiedy dziecko raczkuje? To bardzo ważny etap w jego rozwoju Źródło: Pixabay.com/StockSnap

Kiedy dziecko raczkuje? Gdy maluch zaczyna radośnie pełzać, rodzice są bardzo szczęśliwi, ale muszą też zacząć bacznie pilnować dziecko. To czas, w którym zachodzą dla niego ważne zmiany.

Kiedy dziecko raczkuje? Rodzice z niecierpliwością wypatrują tego momentu u swoich dzieci. Raczkowanie jest jedynak silnie uzależnione od wielu czynników i należy cierpliwie poczekać, aż maluch będzie gotowy na taką rewolucję w swoim życiu. 

Kiedy dziecko raczkuje i siada?

Każde dziecko ma swój własny rytm i tempo rozwoju. Jedne zaczynają robić pewne rzeczy wcześniej niż inne. Tak samo jest z raczkowaniem - pierwszych prób można spodziewać się już około szóstego miesiąca życia. najczęściej jednak ma miejsce między ósmym a dwunastym miesiącem. Podobnie jest z siadaniem, bowiem te dwie czynności są ze sobą połączone.

Raczkowanie, a wcześniej pełzanie, jest ściśle związane z siłą mięśni maluszka i jego zdolnościami motorycznymi. Ręce dzieci są zazwyczaj o wiele lepiej rozwinięte niż nogi, stąd jako pierwsza forma przemieszczania pojawia się czołganie, podczas którego całe ciało noworodka porusza się dzięki silnym rączkom.

Chodzenie na czworaka oznacza, że malec ma już wystarczająco sprawne mięśnie nóg oraz wystarczająco rozwiniętą zdolność do koordynacji ruchowej. To znak, że za jakiś czas dziecko będzie gotowe do nauki chodzenia. 

Jak przyśpieszyć naukę raczkowania?

Rodzice nie mogą zrobić zbyt wiele, aby przyśpieszyć ten proces, mogą jednak pomagać swojej latorośli, by przeszło przez ten etap bardzo sprawnie. Aby to zrobić, już we wczesnym okresie życia niemowlaka powinni często przekręcać na brzuszek i turlać. To pomoże wzmocnić dziecku mięśnie karku i pleców, które są niezbędne do raczkowania.

Można także rozkładać zabawki dziecka w pewnej odległości od niego. W ten sposób ciekawość i chęć zabawy zachęci maluszka do samodzielnego podejścia do  gadżetów. Najpierw ruch pojawi się w formie pełzania, a następnie raczkowania ku ulubionym zabawkom.

Każdy opiekun powinien jednak pamiętać, że samodzielne przemieszczanie tak małego człowieka wymaga szczególnych przygotowań i uwagi. Podłogi powinny być odkurzone, umyte oraz uprzątnięte z małych drobiazgów, z kolei drzwi wyjściowe lub prowadzące do innych pomieszczeń powinny być dokładnie zamknięte. 

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News