Kiedy 500 plus dla emerytów? Wszystko co musicie wiedzieć
Bartłomiej Chudy - 10 Stycznia 2019

Kiedy 500 plus dla emerytów? Wszystko co musicie wiedzieć

500 plus dla emerytów jako nowy program rządu - w ubiegłym roku był to jeden z bardziej rozpalających politycznie tematów. Jaki jest stan prac nad jedną z ważniejszych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości? Kiedy możliwe będzie jego wprowadzenie?

500 plus dla emerytów, jak powszechnie określa się pomysł na przyszłe świadczenie, wywoływało przed rokiem niemałe poruszenie. Coraz niższe prognozy emerytalne, głodowe wręcz świadczenia dla rolników czy rencistów, to codzienność dla milionów polskich seniorów. Nie dziwi więc zainteresowanie tym tematem.

Zamrożony projekt. Czy rząd pracuje nad 500 plus dla emerytów?

Apogeum politycznej dyskusji 500 plus dla emerytów miało miejsce jesienią ubiegłego roku. To czas dopinania budżetu państwa, z którego realizowane są m. in. 500 plus, wyprawka szkolna, czy Mieszkanie Plus. Głos w sprawie zabierali prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Beata Szydło, minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska czy szef KSRM Jacek Sasin. Wszyscy podkreślali, że rząd pracuje nad rządowym wsparciem emerytów, ale na ukazanie szczegółów jest za wcześnie. – To jest sprawa, która w tej chwili jest omawiana na posiedzeniach rządu, jest omawiana na posiedzeniach kierownictwa partii rządzącej. Jest teraz zbyt wcześnie, by przedstawić konkretne projekty. Jednak zapewniam, że środki na to się znajdą, że los emerytów będzie poprawiany – powiedział "Super Expressowi" szef PiS. Temat został automatycznie wyciszony - rząd zajął się modyfikacją waloryzacji (coroczna podwyżka emerytur). Od marca tego roku emerytury urosną o min. 70 złotych brutto. W sprawie innych rozwiązań, w tym wspomnianego 500 plus dla emerytów, nie zostało jednak powiedziane ostatnie słowo. Na etapie spekulacji stanęła też sama forma 500 plus dla emerytów. Bliżej możliwości budżetu państwa jest jednorazowe wsparcie, na wzór wyprawki szkolnej. Jak wylicza "Rzeczpospolita" przy comiesięcznym wsparciu dla każdego emeryta budżet państwa zostałby obciążony kwotą ponad 55 milionów złotych, ponad dwa razy tyle co 500 plus wypłacane rodzinom na 3,6 mln dzieci. Druga opcja byłaby dla państwowej kasy nie do udźwignięcia.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:W sprawie ważne wydają się słowa Beaty Szydło. Super Express przytacza opinię wicepremier, która przed rokiem zapowiedziała iż o wsparciu dla emerytów rząd będzie informował w 2019 roku. - Może to być albo świadczenie jednorazowe osobne, albo może być też wzrost wynagrodzeń - informowała. Nie padły jednak szacunkowe wskazania o wysokości pomocy. Podatnicy i emeryci muszą uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać nowych ustaleń rządu w tej sprawie. Komentujący przewidują, że propozycje pojawią się na czas kampanii przed wyborami parlamentarnymi, które przewidziano jesienią tego roku...ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kto zostanie Nowym Papieżem? Oto oficjalne zdjęcie kandydata!
  2. Fani zejdą na zawał. Brat Magdy Gessler to znany i ZNIENAWIDZONY polityk
  3. „To jest oszustwo”. Sasinowi wymknęły się szczere słowa o 500 plus dla emerytów
  4. Tysiące Polaków stracą 500 plus? Absurdalne zmiany pogrążą domowe budżety
  5. Rząd PiS okłamał Polaków? Ustawa o przemocy domowej nie została wycofana
rodzina królewskaRodzina królewska musi tego żałować. Wielka Brytania poznała jej mroczne sekretyCzytaj dalej
źródła: Rp.pl, Se.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News