Śląska Policja rozbiła grupę przestępczą zajmującą się przemytem imigrantów z Bliskiego Wschodu do Europy Zachodniej. Mężczyźni powiązani byli z krakowskim środowiskiem kibolskim. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty.

Przemytnicy działali w porozumieniu z przemytnikami ludzi z Afryki i Bliskiego Wschodu działającymi na Węgrzech, tam też zaczynał się szlak, na którym działali Polacy. Wiódł on z Węgier przez Słowację, Czechy i Polskę do Niemiec i Austrii.

Grupa stosowała samochody nie przystosowane do transportu ludzi. Jednorazowo przemycali do kilkudziesięciu osób, w tym także dzieci w różnym wieku. Każda osoba, która chciała skorzystać z usługi musiała zapłacić za to tysiąc euro.

Przemycani pochodzili głównie z Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu. Członkom grupy postawiono już zarzuty działania w grupie przestępczej, organizowania nielegalnego przekraczania granicy oraz fałszowania dokumentów. Do czasu rozprawy pozostaną w areszcie.

Zatrzymanie jest efektem dwuletniej współpracy polsko-niemieckiej. Na czas dochodzenia stworzona została specjalna grupa śledcza. W zatrzymaniu na terenie miasta Krakowa uczestniczyli też funkcjonariusze zza Odry.

źródło: slaski.strazgraniczna.pl

 

 

...

Zobacz również