Tak ostrej odpowiedzi rząd Prawa i Sprawiedliwości się nie spodziewał. Komisja Europejska właśnie odrzuciła stanowisko Polski i w mocnych słowach odpowiada polskiemu rządowi.

Spór wokół praworządności w Polsce zatacza coraz szersze kręgi. Odbija się echem nie tylko wewnątrz kraju, gdzie przez kilka miesięcy dochodziło do masowych protestów, ale i za granicą. Kondycją polskiej praworządności i trójpodziału władzy zainteresowały się organy unijne.

Partia, która pozostaje adresatem zarzutów ze strony wspólnoty, nie ma sobie nic do zarzucenia. PiS wyraził to otwarci w wysłanym do Brukseli dokumencie.

W odpowiedzi na Zalecenie strona polska podkreśliła, że podejmowane działania legislacyjne, których nadrzędnym celem jest reforma systemu wymiaru sprawiedliwości są zgodne ze standardami europejskimi i odpowiadają narastającym od lat oczekiwaniom społecznym w tym zakresie, dlatego bezpodstawnie budzą wątpliwości Komisji – mogliśmy przeczytać w komunikacie rzecznika prasowego MSZ.

Odpowiedź została właśnie odrzucona przez Komisję Europejską. Organ rości sobie prawo do ingerowania w rozwiązania dotyczące polskiego systemu sądownictwa.

...

Zobacz również

Jakie wykształcenie ma Petru? Zaskakujące! 10 interesujących faktów z jego życia