Prognoza tegorocznego wzrostu PKB Polski została podniesiona przez Komisje Europejską o 0,7 pkt proc. – do 4,2 procent – wobec szacunków z maja bieżącego roku. To znacznie wyżej niż przywidywały założenia rządu Beaty Szydło oraz wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Ostatnio mówili o 4 procentach. 

Oczekiwany jest realny wzrost PKB w wysokości 4,2 proc. w 2017 r. o 3,8 proc. w 2018 r., przed spowolnieniem do 3,4 proc. w 2018 r., przy rosnącej pozytywnej luce popytowej. Odbicie będzie napędzane popytem wewnętrznym, przy czym konsumpcję prywatną będą wspierać korzystne trendy na rynku pracy i rekordowo wysokich wskaźnikach optymizmy konsumentów. Spodziewane jest pewne osłabienie konsumpcji pod koniec okresu prognozy, gdy wyższa inflacja obniży realne dochody rozporządzalne gospodarstw domowych i gdy spowolni poprawa w zatrudnieniu – możemy przeczytać w raporcie z jesiennymi prognozami Komisji Europejskiej.

Przypominamy, że w maju bieżącego roku wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki mówił na konferencji w Brukseli, że prognozy Komisji Europejskiej są nieoszacowane: Są szanse nawet na wyższy wzrost niż to, co Komisja przewiduje – powiedział Morawiecki.

We wrześniu tego roku mówił natomiast: – Według wszelkich znaków na niebie i ziemi wzrost PKB będzie większy i być może nawet będzie oscylował wokół 4 procent, ale nie spodziewałbym się dużo wyższych wyników.

Źródło: money.pl

 

Zobacz również

15 największych sekretów ujawnionych przez WikiLeaks

  

Kim jest ojciec Melanii Trump? Nie do wiary! 10 rzeczy, których nie wiedziałeś o Pierwszej Damie USA