W wywiadzie udzielonym gazecie „Newsweek” Kazimierz Kutz przekonuje, że dawno temu wyemigrowałby z Polski, ale nie pozwala mu na to wiek. Słowa wypowiedziane przez sympatyzującego z PO reżysera przeszły burzą przez polskie media.

W wywiadzie znany reżyser ostro wypowiada się na temat obecnej sytuacji politycznej. Skarży się, że nie ma za co kochać Polski. Kutz wyraził też niechęć do obecnej polityki historycznej, którą nazwał cmentarnym patriotyzmem.

Gdybym był młodszy, to dałbym dyla. Nigdy nie przypuszczałem, że dożyję czasów, w których trudno się będzie Polską podniecać. To mój kraj, ale nie ma go za co dziś kochać […] W Polsce powstaje nowa rasa osadników wewnętrznych, dla których najbardziej naturalnym wyborem jest izolacja niż czubaty patriotyzm, czyli oparty na ekscytacji ględźbą cierpiętnictwa.  Przyznam szczerze, że taka zaśmierdła w cmentarnym patriotyzmie Polska jest mi obca – ubolewa były senator.

Były senator wskazał młode pokolenie jako „ćwoków”, którzy nie są w stanie zrozumieć historii i procesów dziejących się w Polsce. Oprócz tego narzekał na współczesny patriotyzm. Jego zdaniem opiera się on głównie na odtwarzaniu pseudobojów co w jego mniemaniu jest obłędem.

Nasz nowy ustrój całkowicie poniechał troski o tę sferę życia społecznego […], postawiono wyłącznie na ekonomię […] Wychowaliśmy pokolenie ćwoków nierozumiejących własnej historii i procesów toczących się w ich kraju […] Gdy lukę po kulturze zapełnia zła pamięć, zdewaluowany patriotyzm przybiera formę teatralizacji. W każdej mieścinie rekonstruuje się wydarzenia historyczne. Hordy pseudobojów, żołnierzy wyklętych jeżdżą po kraju. Pod kuratelą ministra kultury rekonstruuje się ślub rotmistrza Pileckiego. Przecież to jest jakiś nacjonalistyczny obłęd, trywializowanie historii, militaryzacja patriotyzmu – twierdzi na łamach „Newsweeka” Kutz.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

źródło: newsweek

...

Zobacz również