Polska w żałobie. Zmarł kolejny, kultowy artysta

Polska w żałobie. Zmarł kolejny, kultowy artysta

Kazimierz Karabasz nie żyje. Był on reżyserem, czołową postacią "polskiej szkoły dokumentu". Tworzył filmy dokumentalne, a jego filmografia ma ponad 20 pozycji. Do tego był autorem kilku książek. Informacja o jego śmierci zszokowała całą Polskę, zmarł tej nocy. 

Kazimierz Karabasz zasłynął przede wszystkim z tzw. "czarnej serii polskiego dokumentu". Wyróżniał się on surowością zdjęć, co było zerwaniem z dotychczasowym, propagandowym "optymizmem". Najczęściej poruszanymi tematami były patologie społeczne, chuligani czy prostytutki. Karabasz wyróżniony został gwiazdą w łódzkiej Alei Gwiazd oraz Polską Nagrodą Filmową. Zmarł on tej nocy, co wstrząsnęło Polakami - umarł kolejny polski artysta.

Kim był Kazimierz Karabasz?

Był on twórcą "polskiej szkoły dokumentu". Jest głównym przedstawicielem czarnej serii polskiego dokumentu", reżyserem, wykładowcą akademickim oraz autorem książek. Jego produkcje to przede wszystkim filmy dokumentalne, których na koncie ma ponad 20. Znany jest również jako twórca tzw. szkoły Karabasza, która szczególnie popularna była w latach 60. XX wieku. Był również wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Czym zasłynął Kazimierz Karabasz?

Do jego najbardziej znanych dzieł zaliczyć można "Pryzmat" z 1975 r., "Dzień bez słońca" czy "Co w bagażu" z 2008 r. Pisał również książki opisujące pracę dokumentalisty, takie jak np. "Cierpliwe oko" czy "Odczytać czas". W roku 2010 r. odsłonięta została jego gwiazda w łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej, a 4 lata później uhonorowano go Polską Nagrodą Filmową za całokształt twórczości.

Kazimierz Karabasz nie żyje

Artysta zmarł w nocy z 10 na 11 sierpnia 2018 r., miał 88 lat. Wiadomość o śmierci artysty pojawiła się na portalu Filmpolski.pl O tym smutnym fakcie poinformowała również Łódzka Szkoła Filmowa na swoim profilu na Facebooku. ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Tę tragedię zapamiętamy na zawsze. Żałoba w TVN
  2. UWAŻAJCIE DZISIAJ NA SWOJE ZWIERZĘTA! RZĄD OSTRZEGA
  3. Nie żyje aktor, którego kochali Polacy. Znaliśmy go z TVP, „07 zgłoś się”, „Hydrozagadki” czy „Nie lubię poniedziałku”
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News