Absurd! Za błędy Urzędu Skarbowego zapłaci podatnik

Absurd! Za błędy Urzędu Skarbowego zapłaci podatnik Źródło: fot. pixabay

W Polsce istnieje możliwość złożenia odpowiedniego wniosku, dzięki któremu urzędnik rozliczy za obywatela jego PIT. Od 15 marca dotyczy to także osób rozliczających się z małżonkiem lub korzystających z ulgi na dzieci. Według ministerstwa to "najprostszy i najpewniejszy sposób na PIT". Jak się okazuje, istnieją oczywiście kruczki, które mogą słono kosztować każdego, kto skusi się na pomoc od państwa.

– Wypełnienie zeznania przez urzędników nie daje gwarancji, że wszystko jest w nim w porządku. Odpowiedzialność za podane we wniosku informacje o ulgach i tak spoczywa na podatniku - powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą doradca podatkowy, Artur Kowalski. Jeśli więc osoba odpowiedzialna za wypełnienie zeznania obywatela pomyli się i zostanie skontrolowana, każdy podatnik narażony jest na gigantyczne nawet kary.

Według znawców tematu, przed wysłaniem wniosku powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy różnego rodzaju ulgi nam przysługują. Urząd ma 6 lat na zweryfikowanie informacji, a jeśli wykryje znaczącą pomyłkę, na obywatelu ciążyć będzie kara grzywny lub obowiązek dopłaty różnicy z oprocentowaniem.

Warto więc rzeczywiście dokładnie zapoznać się z wytycznymi na stronie ministerstwa zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z usług urzędników. Trudno bowiem skontrolować ich pracę, a skutki błędu mogą bardzo dużo kosztować.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News