Za wynalezienie systemu ostrzegawczego, który ma pomagać w zatrzymywaniu na granicy nielegalnych imigrantów, został nagrodzony dowódca posterunku Darhana. Farhad Kakimow opracował bowiem system złożony ze sznurka i dzwonka rowerowego.

Jak mówi sam Kakimow, projekt powstał metodą prób i błędów. Na początku bowiem myślał nad systemem, polegającym na trzymaniu rozwieszonego wzdłuż granicy sznurka. Gdyby poczuł ciągnięcie, wiedziałby, że ktoś przekracza granicę. Przemyślał jednak sprawę i stwierdził, że sznurek zaczepi o dzwonek rowerowy.

„Człowiek przekraczający pas graniczny zaczepia nogami o nitkę, co uruchamia sygnalizację. Na początku pojawił się pomysł, by rozciągnąć nitkę i trzymać ją w rękach, a gdy ktoś przejdzie to ona by się naciągała. Potem jednak wszystko przemyślałem i pojawiła się taka idea” – mówi pogranicznik.

Według informacji przekazanej przez Służbę Graniczną Kazachstanu, „urządzenie” Kakimowa już przetestowano. Dowództwo ma być zadowolone z działania wynalazku pogranicznika.

To jednak nie wszystko. Oprócz zmyślnego urządzenia świeżo upieczonego majora, strażnicy z posterunku Darhana posługują się także innym wynalazkiem. W celu ochrony granicy stosują też kukłę na zawiasach z doczepionymi latarkami.

„Wystarczy, że wartownik raz go szturchnie i ten pseudo-pogranicznik buja się niczym wahadło z boku na bok strasząc nieproszonych gości” – mówią o wynalazku Kazachowie.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: belsat.eu
pt

...

Zobacz również