Miliony za Erdoganem, wierne rzesze. "Każ nam zginąć, a zginiemy"

Miliony za Erdoganem, wierne rzesze. "Każ nam zginąć, a zginiemy"

W niedzielę odbyła się demonstracja poparcia dla prezydenta Recepa Erdogana. Uczestnicy chcieli pokazać światuświatu swoje poparcie dla autorytarnej władzy. Całe wydarzenie zabezpieczało 15 tyś. policjantów, helikoptery i baterie wyrzutni rakiet przeciwlotniczych.

"Triumf należy do demokracji, place należą do ludu" tak reklamowano wielką demonstracje, na którą według szacunków mogło przyjść od 1 do nawet 5 mln ludzi. Zwolennicy prezydenta nieśli transparenty i flagi. Według mediów tłum skandował takie hasła jak: "Erdoganie, jesteś darem od Boga!" lub "Każ nam zginąć, a zginiemy!". Całe zgromadzenie trwało kilka godzin.

Komentatorzy twierdzą, że Erdogan wykorzystuje poparcie ludu, aby udowodnić zwycięstwo nad przeciwnikami. Demonstracje mogli zobaczyć wszyscy obywatele łącznie z islamskim kaznodzieją Fethullah'em Gulen'em. Prezydent właśnie jego wskazuje jako głównego organizatora lipcowego puczu. Oprócz tego na wiecu pojawili się liderzy opozycyjnych partii, oprócz prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej.

turas

turas

Obecnie w Turcji rząd Erdogana przeprowadza czystki. Aresztowany może być każdy kto nie zgadza się z polityką prezydenta. Już kilkadziesiąt tysięcy osób zostało ukaranych, część traci pracę lub jest zawieszana w obowiązkach, wojskowi trafiają do aresztów.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

wk źródło:natemat.pl Następny artykuł