Zaskakujące badania obalają mit na temat kawy. Tyle lat popełnialiśmy ten sam błąd

Zaskakujące badania obalają mit na temat kawy. Tyle lat popełnialiśmy ten sam błąd Źródło: unsplash.com/Mike Kenneally

Kawa została poddana szczegółowej analizie, a jej wyniki zwaliły wszystkich z nóg. Co pewien czas obalane są mity na temat czarnego "napoju bogów", ale nikt nie wiedział, że przez całe życie popełniał błąd. Zalecenia rodziców i artykuły z magazynów okazały się błędne.

Poranna kawa to dla wielu osób rytuał nie do pominięcia. Charakterystyczny zapach od razu pobudza, a pierwszy łyk napoju jest zbawienny. Przez cały dzień średnio wypijamy 2-3 kawy. Nie każdy jednak wie, że przez całe życie robił jeden kluczowy błąd i polegał na błędnych opiniach.

Naukowcy pokusili się na zbadanie, jak kawa wpływa na sen

Amerykańscy naukowcy z Florida Atlantic University i Harvard Medical School przebadali dokładnie 758 osób łącznie przez 5164 dni oraz nocy, podczas których "jednostki badawcze" spożywały kofeinę, alkohol i nikotynę głównie przed snem. Każdy uczestnik miał na nadgarstku specjalną opaskę, która monitorowała ich jakość snu - efektywność snu, jego długość i pobudkę.

Jak się okazało, kawa i herbata wcale nie wpływają na jakość snu. Z kolei nikotyna zabierała około 42 minut z ogólnego czasu snu. 

- To badanie stanowi jedno z największych badań w związku z wieczornym spożywaniem alkoholu, kofeiny i nikotyny z obiektywnie mierzonymi wynikami snu. Noc, przed którą spożywa się nikotynę i/lub alkohol w ciągu czterech godzin przed snem, wykazało gorszą ciągłość snu niż noc bez używek. Nie zaobserwowaliśmy związku między spożywaniem kofeiny w ciągu czterech godzin przed snem, a żadnym z parametrów snu - opowiedziała dr Christine Spadola z Florida Atlantic.

Można pić kawę przed snem - tak twierdzą naukowcy

To były pierwsze poważne badania w kierunku udowodnienia wpływu kofeiny na sen. Wyniki jednak mało zaskoczyły naukowców, ponieważ spodziewali się, że to alkohol i papierosy będą mieć bardziej destrukcyjny wpływ na nocny wypoczynek. To właśnie nikotyna była głównym powodem zaburzeń snu - to alarm dla wszystkich palaczy czynnych oraz biernych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Niektórzy ludzie są bardzo wrażliwi na działanie kofeiny i dla tych osób ważne jest, aby unikać picia napojów zawierających kofeinę tuż przed snem - ale nie ma złotej zasady, po prostu słuchaj swojego ciała. Dla niektórych osób skutki wywołane przez kofeinę są znacznie mniejsze lub mogą w ogóle nie wystąpić. Jeśli piłeś dwie mocne czarne filiżanki kawy każdego wieczoru przez ostatnie 40 lat i właśnie wystąpił u Ciebie problem ze snem, to prawie na pewno nie jest to kawa - badania poparł ekspert od snu, dr Neil Stanley.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilny alarm RCB w Polsacie. Przygotujcie się dziś na najgorsze, znajdźcie bezpieczne schronienie

2. Kolejny samorząd wystawił PiS rachunek. Miastu brakuje aż 125 mln zł

W tym roku to już kolejne badanie dotyczące kawy. Poprzednie traktowało o tym, że ludzie pijacy 2 filiżanki kawy dziennie mogą zwiększyć długość swojego życia nawet o 2 lata. Z kolei picie od 2 do 4 filiżanek dziennie wykazało, że śmiertelność na niektóre choroby może zostać znacznie zmniejszona.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ojciec Marii Sadowskiej, gwiazdor programu "Tęczowy Music Box" oskarżony o pedofilię. Miał zgwałcić kilkadziesiąt dziewczynek [18+]
  2. Znana piosenkarka była bita przez partnera, znęcał się również nad ich małą córką. Jej wyznanie jest wstrząsające
  3. Mąż pracujący za granicą napisał do żony, że nie wyśle jej pieniędzy. Gdy zobaczycie jej odpowiedź popłaczecie się ze śmiechu
  4. Trzymał Ewę w piwnicy. Gwałcił i ją sprzedawał kolegom
  5. Katarzyna Dowbor nie mogła milczeć. Wyjawiła całą prawdę o pijących uczestnikach programu "Nasz nowy dom"

Źródło: Independent

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News