Jeden z rodzajów popularnej kawy może powodować raka. Niepokojące informacje

Jeden z rodzajów popularnej kawy może powodować raka. Niepokojące informacje Źródło: Pixabay / TeeFarm

Kawa to jeden z najbardziej popularnych napojów. Kto sobie wyobraża dzień bez tej popularnej używki? Blady strach padł na miłośników kawy, ponieważ jeden z jej rodzajów może nawet wywołać nowotwór.

Kawa jest jedną z używek, po które najczęściej sięgają Polacy. Kto sobie wyobraża dzień bez wypicia małej czarnej na początku dnia? Niepokojące wieści dochodzą do nas z Wielkiej Brytanii, ponieważ pewna tamtejsza agencja donosi, że jeden z rodzajów kawy może być rakotwórczy. 

Zatrważający raport brytyjskiej agencji

Popularne produkty spożywcze zostały wzięte pod lupę przez brytyjską agencję Foods Standards Agency (FSA). W końcowym raporcie znalazło się trzynaście produktów, które mogą mieć działanie rakotwórcze. Badania zostały przeprowadzone na 248 artykułach spożywczych. Wykazały one, że w wielu popularnych produktach może znajdować się akrylamid. Jest to substancja chemiczna powstająca podczas obróbki termicznej (smażenia, pieczenia) w bardzo wysokiej temperaturze. Lekarze twierdzą, że jej spożywanie może mieć wpływ na zachorowania na raka.

Naukowcy twierdzą, że w niektórych produktach jest wysokie stężenie akrylamidu i może być niebezpieczne dla ludzi. Chodzi m.in. o chipsy, herbatniki dla niemowląt czy kawa rozpuszczalna. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kawa rozpuszczalna niebezpieczna dla zdrowia

Według specjalistów z Foods Standards Agency poziom akrylamidu we wspomnianych produktach jest zbyt wysoki. Częste ich spożywanie może prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych. Wystosowali oni apel  do producentów żywności, w celu zmniejszenia zawartości akrylamidu w swoich wyrobach. Heinz i McVitie zapowiedzieli już zmianę receptur swoich wyrobów.

Niewzruszone pozostaje Nestle, czyli producent popularnej kawy Nescafe. Twierdzą oni, że modyfikowanie przez nich sposobu wytwarzania kawy, wpłynie na jej aromat i smak. Dodają, że brak na ten moment podstaw naukowych do teorii wysnutych przez FSA, ponieważ agencja powołuje się na badania przeprowadzane na szczurach. 

Dzisiaj grzeje: 1. Poród miał przejść bez komplikacji. Gdy lekarze spojrzeli na pępowinę, zamarli
2. Ich pies ciągle szczekał. Wkrótce zobaczyli najstraszniejszą scenę w swoim życiu

Kawa rozpuszczalna wciąż jest bardzo popularna na całym świecie i miejmy nadzieję, że brytyjscy naukowcy mylą się w tym przypadku. Sama używka przez swoich stronników jest uznawana wprost jako wspomagająca zdrowie. Według niektórych badań zmniejsza ryzyko cukrzycy czy raka jelita i wątroby. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Od zawsze bała się pitbulla sąsiada. Pewnego dnia pies zaczął szczekać i ruszył do jej domu, natychmiast wezwali karetkę
  2. 11-latka od dwóch lat była gwałcona w szkole. Rodzice zamarli odkrywając jej powiększony brzuch
  3. Jest afera. Cejrowski niewyobrażalnie poniżył Roksanę Węgiel i Viki Gabor
  4. Bierzesz ślub kościelny? Ksiądz może zadać ci intymne pytania, zmiana przepisów
  5. OGROMNA grzywna za wycięcie drzewa na własnej posesji. Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Źródło: Dziennik

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News