Dramatyczne informacje. Przywrócenie Notre Dame do pierwotnego stanu jest niemożliwe

Dramatyczne informacje. Przywrócenie Notre Dame do pierwotnego stanu jest niemożliwe Źródło: wiadomosci.gazeta/christphe_petit_tesson/

Katedra Notre Dame może już nigdy nie wyglądać tak, jak wyglądała przed tragedią. Okazuje się, że przywrócenie jej do uprzedniego stanu jest niemożliwe. Straszne informacje dla mieszkańców Francji.

Katedra Notre Dame w miniony poniedziałek zwróciła na siebie wzrok milionów. Ludzie na całym świecie patrzyli, jak świątynia niszczeje w ogniu i nie byli w stanie nic z tym zrobić. Strażacy, którzy uczestniczyli w akcji ratunkowej, starali się uratować tyle, ile tylko było to możliwe. Niestety mimo szczerych chęci i zaangażowania, ogromna szczęść katedry została doszczętnie zniszczona. Pojawiły się pierwsze informacje w kwestii jej odbudowy.  

Katedra Notre Dame nagle stanęła w ogniu 

15 kwietnia cały świat patrzył, jak jedna z ważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budowli staje w płomieniach. Przez wiele godzin 400 strażaków walczyło o ocalenie jak największej jej części, jednak nie było to tak łatwe. Ogień rozprzestrzeniał się niezwykle szybko i zajmował coraz większą powierzchnię, uniemożliwiając tym samym strażakom dostęp do cennych artefaktów. 

Akcja gaszenia pożaru zakończyła się późno w nocy, dlatego też dopiero wraz ze wschodem słońca, wyraźnie było widać straty. To, co następnego dnia ujrzeli mieszkańcy Francji, zaparło im dech w piersiach. Choć wiele udało się ocalić, duża część świątyni została doszczętnie zniszczona. Oczywistym jest, że Francja będzie chciała w jak najszybszym czasie odbudować to, co zostało zniszczone. Choć chęci do tego są ogromne, już na samym starcie pojawiły się pierwsze schody.  

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

 

Notre Dame już nigdy nie będzie wyglądała tak samo

Okazuje się, że przywrócenie świątyni do jej pierwotnego stanu i stuprocentowe odtworzenie jej ówczesnego wyglądu będzie niemożliwe. 

Dach, który się zawalił, był wykonany z dębowych bel, które liczyły ponad 800 lat. Do pozyskania mocnego i trwałego drewna, wykorzystano drzewa z lasów pierwotnych, które w tamtejszych czasach rosły na terenie Francji. Niestety przez tyle lat, żaden z nich się nie zachował, co powoduje, że pozyskanie dokładnie tego samego materiału będzie niemożliwe. 

- W tej chwili nie mamy na naszym terytorium drzew o takiej wielkości, jakie były ścięte w XIII wieku. - oświadcza wiceprezes grupy konserwatorskiej Fondation du Patrimoine. 

Zdaniem mężczyzny, niestety do odbudowania Notre Dame nieuniknione będzie wykorzystanie najnowszych technologii i materiałów. Choć zapewne zajmujący się tym fachowcy będą starali się jak najlepiej odtworzyć jej poprzedni wygląd, nie ma możliwości, by wyglądała ona tak jak przed pożarem. Jest to straszna wiadomość nie tylko dla mieszkańców Francji, ale i ludzi na całym świecie. Każdego roku tysiące turystów podziwiało niezwykle piękne i zabytkowe wnętrza świątyni. 

Niewykluczone, że po odbudowie, katedra będzie robiła równie oszałamiające wrażenie. 

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. To była wielka TRAUMA Marty Kaczyńskiej. Tak obrzydliwego żartu się nie spodziewała
  2. Przygotujcie chusteczki! Pies podszedł do kocicy i jej kociąt. To, co stało się po chwili, rozłoży was na łopatki!
  3. Iga Lis bez makijażu nie jest już taka ładna? Zdjęcie nieumalowanej córki Rusin w sieci
  4. Uwielbiany aktor Pierwszej Miłości pokazał żonę. Jej uroda powala na kolana
  5. Nie żyje uwielbiany bohater "M jak miłość". Fani serialu we łzach
  6. Dowbor po kilku miesiącach odwiedziła rodzinę, której remontowała dom. Dramatyczny widok, prawie się popłakała

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News