Katastrofa smoleńska pozostaje tematem niekończących się spekulacji. Od ponad ośmiu lat wyraźnie dzieli kraj i samych polityków oraz społeczeństwo. Po przełomowej decyzji Rady Europy, o rezolucji wzywającej do zwrotu wraku prezydenckiego Tupolewa Tu154, główny dowód w sprawie może wrócić do Polski. Teraz krok należy do Rosji.

Katastrofa smoleńska to jeden z większych dramatów w dziejach Polski. Ponad 8,5 roku temu na obchody rocznicy mordów w Katyniu leciała liczna delegacja najwyższych polskich urzędników z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele. Samolot rozbił się przed planowym lądowaniem na lotnisku w Smoleńsku. Jego pozostałości do dziś przebywają na terenie Federacji Rosyjskiej.

Rezolucja RE. Polsce należy się wrak

W sprawie wraku polskiego samolotu, który od lat przebywa w Rosji, zabrała głos Rada Europy. To instytucja międzynarodowa, podejmująca przede wszystkim kwestie związane z prawami człowieka i demokracji. Nie należy jej mylić z rozbudowaną strukturą Unii Europejskiej.


Nie zmienia to faktu, że polscy politycy, którzy forsowali projekt rezolucji mogą czuć się zadowoleni. W głosowaniu aż 46 państw poparło polskie stanowisko, 6 się wstrzymało, żaden nie był przeciwko. Jak zaznacza poseł PiS, Dominik Tarczyński to pierwszy oficjalny dokument, który obliguje Rosję do podjęcia działań ws. zwrotu wraku prezydenckiego Tupolewa.

Katastrofa smoleńska – wrak wróci do Polski?

– Rezolucja wzywa Rosję do zwrotu wraku! To pierwszy tak ważny dokument międzynarodowej organizacji! 46 państw nas wsparło w dążeniu do prawdy! – napisał na Twitterze poseł Tarczyński.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Groźne wypadki znanych Polaków [ZDJĘCIA]

Dokument RE zakłada, że zwrot odbędzie się „bez dalszej zwłoki”. Same prace nad nim, jak wskazał wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Włodzimierz Bernacki, trwały 4 lata.

Zgodnie z inicjatywą Rosjanie mają zabezpieczyć wrak maszyny, aż do momentu przekazania. Oczekuje się, że teren katastrofy nie będzie bezczeszczony, ze względu na „silne znaczenie emocjonalne dla wielu Polaków”.

 ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje prokurator, który zajmował się katastrofą smoleńską. Tragiczna śmierć
  2. Katastrofa smoleńska: Zapadł przełomowy wyrok europejskiego trybunału
  3. Skandal! Polski polityk wspiera katowanie zwierząt w pseudohodowlach
  4. Jakie spodnie wybrać do figury Kielicha? Masz świetne nogi!

 

Zobacz również