Rada Europy: Rosja MUSI oddać wrak Tupolewa

Rada Europy: Rosja MUSI oddać wrak Tupolewa

Katastrofa smoleńska pozostaje tematem niekończących się spekulacji. Od ponad ośmiu lat wyraźnie dzieli kraj i samych polityków oraz społeczeństwo. Po przełomowej decyzji Rady Europy, o rezolucji wzywającej do zwrotu wraku prezydenckiego Tupolewa Tu154, główny dowód w sprawie może wrócić do Polski. Teraz krok należy do Rosji.

Katastrofa smoleńska to jeden z większych dramatów w dziejach Polski. Ponad 8,5 roku temu na obchody rocznicy mordów w Katyniu leciała liczna delegacja najwyższych polskich urzędników z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele. Samolot rozbił się przed planowym lądowaniem na lotnisku w Smoleńsku. Jego pozostałości do dziś przebywają na terenie Federacji Rosyjskiej.

Rezolucja RE. Polsce należy się wrak

W sprawie wraku polskiego samolotu, który od lat przebywa w Rosji, zabrała głos Rada Europy. To instytucja międzynarodowa, podejmująca przede wszystkim kwestie związane z prawami człowieka i demokracji. Nie należy jej mylić z rozbudowaną strukturą Unii Europejskiej. Nie zmienia to faktu, że polscy politycy, którzy forsowali projekt rezolucji mogą czuć się zadowoleni. W głosowaniu aż 46 państw poparło polskie stanowisko, 6 się wstrzymało, żaden nie był przeciwko. Jak zaznacza poseł PiS, Dominik Tarczyński to pierwszy oficjalny dokument, który obliguje Rosję do podjęcia działań ws. zwrotu wraku prezydenckiego Tupolewa.

Katastrofa smoleńska - wrak wróci do Polski?

- Rezolucja wzywa Rosję do zwrotu wraku! To pierwszy tak ważny dokument międzynarodowej organizacji! 46 państw nas wsparło w dążeniu do prawdy! - napisał na Twitterze poseł Tarczyński.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Dokument RE zakłada, że zwrot odbędzie się "bez dalszej zwłoki". Same prace nad nim, jak wskazał wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Włodzimierz Bernacki, trwały 4 lata. Zgodnie z inicjatywą Rosjanie mają zabezpieczyć wrak maszyny, aż do momentu przekazania. Oczekuje się, że teren katastrofy nie będzie bezczeszczony, ze względu na "silne znaczenie emocjonalne dla wielu Polaków".  Najlepsze newsy dnia:

  1. Nie żyje prokurator, który zajmował się katastrofą smoleńską. Tragiczna śmierć
  2. Katastrofa smoleńska: Zapadł przełomowy wyrok europejskiego trybunału
  3. Skandal! Polski polityk wspiera katowanie zwierząt w pseudohodowlach
  4. Jakie spodnie wybrać do figury Kielicha? Masz świetne nogi!
  Następny artykuł