Katastrofa smoleńska: Zapadł przełomowy wyrok europejskiego trybunału

Katastrofa smoleńska: Zapadł przełomowy wyrok europejskiego trybunału

Katastrofa smoleńska to bez wątpienia jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Teraz w europejskim trybunale zapadł przełomowy wyrok w sprawie z powództwa części rodzin smoleńskich.

Katastrofa smoleńska wśród Polaków cały czas wywołuje bardzo silne emocje. Ciągła praca komisji, które mają za cel wyjaśnić przyczyny katastrofy, tylko dolewają oliwy do ognia. W tym wszystkim często zapominamy o tragedii rodzin, które straciły wtedy swoich członków. Wdowy po Arkadiuszu Rybickim i Leszku Solskim złożyły do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zażalenie w sprawie ekshumacji ich mężów.

Katastrofa smoleńska: wyrok europejskiego trybunału

Wedle podanego wyroku Polska naruszyła art. 8 europejskiej konwencji praw człowieka, przez co obie wdowy otrzymają po 16 tysięcy euro odszkodowania. - Skarżący sprzeciwiali się ekshumacji, pisali listy do prokuratora generalnego, składali zażalenia i domagali się nakazu sądowego, bezskutecznie. Prokurator odmówił przyjęcia zażaleń, uznając je za niedopuszczalne. Sądy cywilne odrzuciły wniosek o wydanie nakazu sądowego, stwierdzając, że prokurator miał obowiązek zgodnie z prawem krajowym nakazać przeprowadzenie sekcji zwłok w każdym przypadku podejrzanej śmierci, a jeśli zwłoki zostały już pochowane, nakazanie ekshumacji - czytamy w komunikacie trybunału. Decyzja prokuratury o rozpoczęciu ekshumacji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej spotkała się z bardzo dużym sprzeciwem ze strony rodzin osób, które wtedy zginęły. Były nawet organizowane protesty na nekropolii w Gdańsku, gdzie spoczął Arkadiusz Rybicki. Do Prokuratury Krajowej wpłynęły wtedy liczne zażalenia, skargi i wnioski o uchylenie postanowień ws. ekshumacji. Jednak prokuratura od samego początku stwierdziła, że przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują złożenia zażalenia na decyzję o ekshumacjach. Część rodzin smoleńskich próbowała odwołać się do Sądu Okręgowego w Warszawie od decyzji prokuratury. Jednak sprawa w tej kwestii wciąż trwa. Dopiero zwrócenie się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dało jakiekolwiek efekty.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Andrzej Duda został rozszyfrowany. „Jak dziecko w sklepie z zabawkami”
  2. Nie żyje ponad 20 osób. Wszystko przez skażony alkohol
  3. Leszek Miller nie owija w bawełnę. „Gdybym wiedział o tym przed pogrzebem, zareagowałbym gwałtownie”
źródło: onet.pl Następny artykuł